Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:33

50. rocznica Poznańskiego Czerwca - spektakl Teatru Ósmego Dnia

50. rocznica Poznańskiego Czerwca - spektakl Teatru Ósmego DniaŹródło: Inne
d1lieef
d1lieef

Plenerowe przedstawienie „Czas Matek” przygotował z okazji 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku zespół Teatru Ósmego Dnia.

– Spektakl pomyślany jest jako ciąg obrazów i wydarzeń rozgrywających się w wielopoziomowej przestrzeni, opowiadający historię macierzyństwa i śmierci językiem groteski i dramatu – powiedziała Marta Schwartz z Teatru Ósmego Dnia.

Widowisko będzie łączyć elementy teatru aktorskiego z efektami scenograficznymi, multimedialnymi, oraz specjalnie skomponowaną muzyką. Zespół chce, aby była to opowieść o współczesnych kobietach będących ikoną naszych czasów.

– Kobiety, matki, dają początek życiu. Ich zasługą jest cud narodzin, jego niepowtarzalność. Rytualnie radosne, bajkowo liryczne i czułe początki istnienia to ich kreacja i zasługa. Jednak potem właśnie one doznają największej z klęsk - doznają utraty. Życie wydzierane jest z ich objęć. Orientują się, że całkiem tego nieświadome rodziły i cierpliwie pielęgnowały katów i ofiary – powiedziała dyrektor teatru, Ewa Wójciak.

d1lieef

*Premiera sztuki będzie miała miejsce o północy 24 czerwca na terenie wolnych torów koło dworca PKP w Poznaniu. Spektakl jest wpisany w oficjalne obchody 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku. * 28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady im H. Cegielskiego) podjęli strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną. Protestowali pod hasłami: „Chcemy chleba i wolności!”, „Precz z bolszewikami!”, „Żądamy wolnych wyborów pod kontrolą ONZ!”. W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta zginęło - jak wynika z najnowszych badań IPN - co najmniej 58 osób, a ok. 600 zostało rannych. Najmłodszą ofiarą zamieszek był 13-letni Romek Strzałkowski.

W czasie robotniczych protestów w 1956 r. władze wprowadziły w Poznaniu godzinę milicyjną. Co najmniej 500 osób aresztowano.

Według szacunków historyków, w pacyfikacji robotniczego buntu wzięło udział 6-8 tys. żołnierzy, 300 czołgów, kilkadziesiąt transporterów opancerzonych i samolotów. Do akcji zostały skierowane: 19. Dywizja Pancerna, 4. Dywizja Zmotoryzowana i 10. Sudecka Dywizja Pancerna.

d1lieef
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lieef

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj