Trwa ładowanie...
d2ferb6

50 osobistości przeciwnych wizycie państwowej dla papieża

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
50 osobistości przeciwnych wizycie państwowej dla papieża
(AFP/Vincenzo Pinto )
d2ferb6

Ponad 50 brytyjskich osobistości ze świata filmu i sztuki, m.in. pisarz Ken Follett i aktor Stephen Fry, ostro skrytykowało w środę fakt, że papież zostanie przyjęty w Wielkiej Brytanii z wizytą państwową.

W liście opublikowanym w dzienniku „Guardian” sygnatariusze, w tym pisarz Terry Pratchett , filozof Anthony Grayling i naukowiec Richard Dawkins, twierdzą, że Benedykt XVI nie zasługuje na taki honor, gdyż „kieruje państwem i organizacją, które są odpowiedzialne” za działania godne potępienia.

Wśród tych działań wymieniają „sprzeciw wobec rozpowszechniania prezerwatyw, a przez to zwiększanie liczby rodzin wielodzietnych w biednych krajach oraz rozprzestrzenianie się AIDS; propagowanie segregacji w oświacie, odmawianie aborcji nawet kobietom w najgorszej sytuacji, sprzeciwianie się równości praw homoseksualistów, biseksualistów i transseksualistów oraz zlekceważenie wielu przypadków molestowania dzieci we własnej organizacji”.

d2ferb6

Autorzy listu przyznają, że papież jako obywatel państwa europejskiego i przywódca religii, która ma w Wielkiej Brytanii wyznawców, ma wszelkie prawo wjazdu do tego kraju, ale ich zdaniem nie zasługuje na honor wizyty państwowej, umożliwiającej mu spotkanie z królową czy szefem rządu.

Benedykt XVI udaje się w czwartek do Wielkiej Brytanii, gdzie w trakcie czterodniowej wizyty apostolskiej odwiedzi kolejno Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham. Będzie to pierwsza wizyta państwowa papieża w Wielkiej Brytanii. Jan Paweł II był w tym kraju w 1982 r., ale z wizytą pasterską.

Podziel się opinią

Share

d2ferb6

d2ferb6
d2ferb6