W sali ekspozycyjnej nowego gmachu Biblioteki Jagiellońskiej przy ul. Oleandry 3 w Krakowie w dniach 28 lutego - 28 marca 2003 obejrzeć można wystawę obrazującą dzieje Wydawnictwa Literackiego, które może się poszczycić półwieczną działalnością.
Na wystawie eksponowany jest bogaty i różnorodny 50-letni dorobek tej zasłużonej dla miasta i kraju oficyny wydawniczej. Zwiedzający zobaczyć mogą między innymi: najważniejsze serie i inicjatywy wydawnicze, fotografie pisarzy i zasłużonych ludzi kultury, zdjęcia z promocji, plakaty, zaproszenia, pamiątki.
Przez pięćdziesiąt lat, w pięciu kolejnych siedzibach w obrębie krakowskiego śródmieścia (a także przez kilka lat we wrocławskiej filii, która przekształciła się w samodzielną oficynę) wydało ono 6135 tytułów, utrwalając w ten sposób dzieła 5076 autorów (nie licząc twórców prac zbiorowych).
Osiągniecie tego stanu było możliwe dzięki współpracy z pisarzami i twórcami różnych orientacji, uprawiającymi różne gatunki literatury. WL wznawiało też w wielu wydaniach dzieła klasyków należące do kanonu polskiej literatury.
O tym wszystkim opowiada przygotowana przez WL ekspozycja, na której można zobaczyć:
- najstarsze publikacje
- edycje krytyczne dzieł klasyków
- dzieła wybrane i zebrane
- fundamenty humanistyki
- poezję i prozę polską
- mistrzów eseju
- pamiętniki
- teatralia
- publikacje o sztuce
- przekłady
- edycje edukacyjne
- dzieła Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Lema, Witolda Gombrowicza, Jerzego Pilcha, Tadeusza Różewicza, Doroty Terakowskiej, Sławomira Mrożka, Haliny Poświatowskiej i wielu innych. Ekspozycję można oglądać w godzinach:
- poniedziałek - piątek: 12.00 - 18.00
- sobota: 10.00 - 14.00 WSTĘP WOLNY!