5. Pora Prozy
Już za miesiąc - kolejna edycja Festiwalu Pora Prozy (7-11 października).
Festiwal zaprezentuje szerokie spektrum prozy krajowej, a także, jak co roku, pojawi się specjalny blok spotkań poświęconych literaturze danego obszaru językowego czy kulturowego. W poprzednich latach były to Bałkany, Izrael, „kraje dalekie” oraz kraje francuskojęzyczne, a w tym roku Pora Prozy skupi się na prozie języka hiszpańskiego.
Zaproszeni autorzy reprezentują różne kraje i zupełnie różne typy prozy: Susana Fortes znana jest w Polsce dzięki powieściom łączącym obyczajową obserwację z błyskotliwymi fabułami (m.in. Fatum Laury Ulloa i Albański kochanek , które ukazały się nakładem wydawnictwa Muza), Leonardo Padura zasłynął kryminalno-obyczajową tetralogią portretującą Kubę lat dziewięćdziesiątych - w Polsce do tej pory ukazała się pierwsza jej część pt. Gorączka w Hawanie (Znak), ale lada dzień w księgarniach pojawi się kolejny tom Wichura w Hawanie , z kolei Pablo De Santis uprawia prozę rozrywkową, żonglując po borgesowsku gatunkowymi konwencjami (m.in. Przekład , Teatr pamięci , Kaligraf Woltera i Tajemnica Paryża , wydane przez wydawnictwo Muza).
Autorzy spotkają się z czytelnikami wspólnie w Krakowie (10.10) i Warszawie (7.10), oraz indywidualnie: Leonardo Padura w Poznaniu (8.10) i Opolu (9.10), Pablo De Santis we Wrocławiu (8.10) i Bielsku-Białej (9.10), zaś Susana Fortes w Gdańsku (9.10).
Wizyta ta będzie mieć na celu z jednej strony prezentację dorobku poszczególnych pisarzy, ale także stanie się pretekstem do rozmowy o kondycji współczesnej prozy języka hiszpańskiego w ogóle.