„Dzień Teatru - laurka z troską” - taki tytuł nosi tegoroczne orędzie skierowane przez Ludwika Flaszena do ludzi kultury z okazji przypadającego dziś 48. Międzynarodowego Dnia Teatru.
Międzynarodowy Dzień Teatru przypadający 27 marca, ogłoszono z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w 1961 r., dla upamiętnienia inauguracji w Paryżu w 1957 r. Teatru Narodów - festiwalu, na którym spotkały się zespoły z obu stron "żelaznej kurtyny". Obchodzony jest na całym świecie od 1962 roku.
Autorem okolicznościowego orędzia z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Teatru jest Ludwik Flaszen - krytyk, pisarz, człowiek teatru, współpracownik Jerzego Grotowskiego, współzałożyciel i kierownik literacki Teatru Laboratorium, w latach 1980-82 jego dyrektor.
„Teatr - dyscyplina towarzysząca człowiekowi od zarania dziejów - bywał różnymi rzeczami. Bywał tanecznym obrzędem mającym sprowadzić deszcz, pomyślne łowy, czy zwycięstwo; bywał uroczystym lub rozwiązłym ceremoniałem (...) Jest miejscem, gdzie drwi się i budzi świętą grozę, gdzie śmieje się, płacze i zamyśla” - napisał w orędziu Flaszen.
Tekst Flaszena, wykorzystany w tym roku jako orędzie, napisany został w 1963 r. na Dzień Teatru z ramienia Teatru Laboratorium w Opolu.Flaszen użył go też z okazji 48. Międzynarodowego Dnia Teatru ponieważ - w jego opinii - w sposób zasadniczy to, co miałby na ten temat do powiedzenia, pozostaje niezmienne.
Polski Ośrodek ITI z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznaje nagrody. W tym roku nagrodę za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie, czyli Nagrodę im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, przyznano twórcy Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu, Jackowi Łumińskiemu.