46 książek reporterskich walczy o nagrodę im. Kapuścińskiego
Na tegoroczną, drugą edycję Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki zgłoszono 46 książek. W marcu poznamy 10 nominowanych do nagrody, w kwietniu - pięciu finalistów, a 12 maja - tegorocznego laureata.
Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest co roku autorowi najlepszego reportażu literackiego opublikowanego po polsku w formie książki. "Jest to nagroda międzynarodowa. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego , który mieszkał w Warszawie przez 60 lat, tutaj właśnie wracał z każdej ze swoich podróży, tu miał swoje ulubione spacerowe ścieżki" - powiedział w poniedziałek na konferencji zapowiadającej drugą edycję nagrody zastępca prezydenta Warszawy Włodzimierz Paszyński.
Na laureata czeka 50 tys. zł, w przypadku, gdy nagroda zostanie przyznana autorowi zagranicznemu uhonorowany zostanie też tłumacz książki na językjęzyk polski (15 tys. zł). Przewodniczącą jury oceniającego prace jest dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert , a w jego skład wejdą: Anders Bodegard, Maciej Drygas, Tomasz Łubieński i Olga Stanisławska .
Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, takie jak wydawnictwa, ale też osoby prywatne, czytelnicy, a także sam autor. W pierwszym, marcowym etapie nagrody wyłoniona zostanie długa lista nominowanych obejmująca 10 pozycji, w kwietniu przedstawione zostaną tytuły pięciu finalistów, a w maju - poznamy tegorocznego laureata.
Nagrodzie towarzyszy konkurs edukacyjny dla warszawskich uczniów prowadzona przez "Gazetę Wyborczą". W tym roku jest on kierowany zarówno do licealistów, jak i uczniów gimnazjów. Uczniowie mogą nadsyłać prace w dowolnej technice i formie artystycznej - może to być zarówno słuchowisko, spektakl, film, piosenka, wystawa, teledysk, utwór literacki. W tym roku ich inspiracją ma być " Spacer poranny " Kapuścińskiego .
W zeszłym roku, w pierwszej edycji nagrody, laureatem został francuski reporter Jean Hatzfeld za książkę " Strategia antylop " wydawnictwa Czarne. Nagrodę odebrał również tłumacz zwycięskiej publikacji - Jacek Giszczak .
Organizatorami konkursu są Miasto st. Warszawa oraz "Gazeta Wyborcza".