Trwa ładowanie...

45-lecie powieści radiowej W Jezioranach

45-lecie powieści radiowej W JezioranachŹródło: Inne
d37q5yw
d37q5yw

Powieść radiowa _W Jezioranach_ obchodzi w tym roku swoje 45. urodziny.

Z tej okazji w poniedziałek 12 grudnia o godz. 17.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się urodzinowa uroczystość, którą poprowadzą obecny reżyser radiopowieści – Jan Warenycia i Magdalena Mikołajczuk – popularna dziennikarka Jedynki Polskiego Radia.

Scenariusz tego niezwykłego spektaklu wypełnią wspomnienia o początkach radiowej sagi Jabłońskich i Pawlaczów, losach bohaterów, ich twórców i aktorów kreujących te popularne postacie. Można będzie usłyszeć słynne jeziorańskie piosenki w wykonaniu radiowego Edka, czyli Bogumiła Kłodkowskiego oraz fragment archiwalnego pierwszego odcinka W Jezioranach. Przy fortepianie zasiądzie Marian Szałkowski – wieloletni ilustrator muzyczny w Teatrze Polskiego Radia.

Głównym bohaterem uroczystości będzie – oczywiście – Andrzej Mularczyk - autor radiowej powieści, laureat „Diamentowego Mikrofonu”. Na 45-lecie audycji otrzyma niezwykły prezent – własny portret, którego odsłonięcia dokona Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia. Na scenie nie zabraknie odtwórców głównych ról W Jezioranach. Na koniec spektaklu - jak na prawdziwych urodzinach – podany zostanie ogromny tort.

Kolejne odcinki powieści radiowej W Jezioranach powstają od 1960 roku w Teatrze Polskiego Radia. Do tej pory wyemitowano już ponad 2300 odcinków tej wciąż cieszącej się dużą popularnością radionoweli, adresowanej nie tylko do mieszkańców wsi i miasteczek. W Jezioranach gości na antenie Jedynki Polskiego Radia i w domach słuchaczy w każdą niedzielę od godz. 13.05.

d37q5yw

Ta druga pod względem długości wyemitowanych odcinków – zaraz po Matysiakach - radiowa saga już dawno zyskała sobie rzeszę wiernych słuchaczy w kraju i za granicą. Świadczą o tym telefony i ogromna liczba listów, które na przestrzeni lat przychodziły do redakcji tej wyjątkowej audycji. W każdą niedzielę radiopowieść skupia przy odbiornikach blisko milion słuchaczy.

Mimo narastającej konkurencji telenowel i seriali audycja W Jezioranach ma nadal ogromną rzeszę wielbicieli, wywodzących się z różnych kręgów społecznych i grup wiekowych. Autorzy starają się przedstawiać losy swych bohaterów na tle aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. W poszczególnych odcinkach dramat miesza się z komedią, trudne decyzje życiowych wyborów zderzają się ze scenami humorystycznymi. Fakt, że perypetie i dramaty mieszkańców Jezioran po tylu latach istnienia na antenie Jedynki Polskiego Radia nadal budzą żywe emocje, świadczy o przywiązaniu słuchaczy do znanych i lubianych postaci oraz o potrzebie ich kontaktu z kimś takim, jak rodzina Jabłońskich i ich sąsiedzi.

Choć rodzina ta przeżywa swoje dramaty i kryzysy, to jednak jest dla odbiorców programu stałym punktem oparcia. Wierność słuchaczy i ich emocjonalne reakcje na dramaty bohaterów świadczą, że kontakt z bohaterami o określonych postawach pozwala odnaleźć jakiś stały punkt odniesienia i czuć się częścią wielkiej rodziny radiosłuchaczy. Trwałe miejsce powieści radiowej na antenie dowodzi, że radio publiczne docenia tę formę kontaktu ze słuchaczami.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj