ycipk-1mg6sj

42 pisarzy przeciw zwiększeniu uprawnień policji

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
42 pisarzy przeciw zwiększeniu uprawnień policji
(Inne)
ycipk-1mg6sj

42 znanych brytyjskich pisarzy wystąpiło z protestem przeciw rządowym planom rozszerzenia uprawnień policji i przyznania jej prawa do przetrzymywania podejrzanych w śledztwie przez 42 dni bez wymogu formalnego przedstawienia im zarzutów.

Nad propozycją zawartą w znowelizowanej ustawie antyterrorystycznej przyjętej w czerwcu z dużymi oporami przez Izbę Gmin głosować w poniedziałek będzie Izba Lordów.

Rząd argumentuje, iż wydłużenie aresztu śledczego, bez formalnego przedstawienia podejrzanym zarzutów, uzasadnia skomplikowany charakter dochodzeń antyterrorystycznych, np. jeśli mają międzynarodowy zasięg.

ycipk-1mg6sj

W trakcie debaty parlamentarnej początkowe propozycje rządu zostały zmodyfikowane. Końcowa wersja przegłosowana przez Izbę Gmin wymaga m.in. zwołania parlamentu w sytuacji, gdyby rząd uznał, że interes śledztwa wymaga wydłużenia okresu zatrzymania podejrzanego z obecnego limitu 28 dni do 42. Rząd zgodził się też na nadzór sędziego nad wydłużonym okresem aresztu.

Każdy z 42 pisarzy zamieścił swoje stanowisko na internetowych stronach www.42writers.com. Są wśród nich Philip Pullman , Julian Barnes i Ian Rankin .

Inicjatywę koordynowała organizacja Liberty, występująca w obronie praw człowieka.

Z końcem września przeciwko wydłużeniu maksymalnego okresu pobytu w areszcie śledczym zaprotestował znany pisarz powieści sensacyjno-szpiegowskich John le Carre , którego nie ma na liście 42 pisarzy.

ycipk-1mg6sj

Według niego Brytyjczyków oddziera się z ich swobód i wolności obywatelskich w atmosferze paniki, stwarzanej przez zagrożenie terrorystyczne.

Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1mg6sj

ycipk-1mg6sj
ycipk-1mg6sj