Trwa ładowanie...
d2sbeiq
muzeum
14-01-2014 11:57

40 lat muzeum Arkadego Fiedlera

Czterdziestolecie działalności świętuje Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania. Placówka uczci jubileusz m.in. wystawą poświęconą erotyce różnych kultur.

d2sbeiq
d2sbeiq

Czterdziestolecie działalności świętuje Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania. Placówka uczci jubileusz m.in. wystawą poświęconą erotyce różnych kultur.

Rokrocznie muzeum odwiedza ok. 20 tys. osób. Na prezentowaną w nim ekspozycję składają się egzotyczne przedmioty, pamiątki, okazy flory i fauny przywiezione z podróży przez Arkadego Fiedlera a potem także przez jego potomków. Muzeum rozpoczęło działalność w styczniu 1974 roku, w domu rodziny Fiedlerów. Willę w Puszczykowie Arkady Fiedler kupił od państwa w 1946 roku, po powrocie z wojennej emigracji.

Jak powiedział PAP syn pisarza, Arkady Radosław Fiedler, potrzeba stworzenia ekspozycji dostępnej dla miłośników podróży i książek ojca pojawiła się na początku lat siedemdziesiątych. Do domu Fiedlera seniora przyjeżdżało coraz więcej osób zainteresowanych twórczością znanego podróżnika.

W trzech pokojach willi przygotowano sale z eksponatami przywożonymi z podróży. W ogrodzie obok domu pojawił się też pierwszy indiański totem.

d2sbeiq

"Muzeum od samego początku cieszyło się ogromnym powodzeniem. Wycieczki przyjeżdżały z różnych stron Polski. Od tej pory zarówno ojciec jak i my pamiętaliśmy, by z każdej podróży przywozić kolejne eksponaty" - powiedział.

Obecnie na ekspozycję składają się m.in. rzeźby i maski obrzędowe, gabloty z motylami, tam-tamy, łuki, włócznie i dmuchawki oraz książek podróżnika, wydanych na całym świecie.
"Dawniej nie było problemu z przywożeniem do Polski eksponatów flory i fauny; nie było się przestępcą, gdy w bagażu było kilkadziesiąt motyli, piękne pająki, żółw czy tukan. Wśród kilkuset zgromadzonych przez nas eksponatów nie ma może przedmiotów o kolosalnej wartości materialnej, ale każdy z nich ma ogromną wartość emocjonalną, pamiątkową" - powiedział Arkady Radosław Fiedler.

Po śmierci seniora rodu w 1985 roku, prowadzeniem muzeum zajęły się rodziny obu synów. Pomieszczenia muzeum zorganizowano w kolejnych budynkach stojących na terenie posesji.
Kolejne eksponaty przywozili z podróży kontynuujący pasję Fiedlera synowie a później także wnukowie pisarza. Z biegiem lat równie ważnym miejscem stał się okalający willę ogród, w którym zaczęły powstawać kopie posągów i budowli z różnych stron świata. Obecnie stoją tam m.in. pomnik indiańskiego wodza Szalonego Konia, replika posągu Buddy z Bamian, miniatura piramidy Cheopsa, oraz naturalnej wielkości kopie statku Kolumba "Santa Maria" i hurricane'a, którym latali polscy piloci z Dywizjonu 303.

W związku z okrągłą rocznicą funkcjonowania placówki, w trakcie jubileuszowego roku zaplanowano m.in. spotkania ze znanymi polskimi podróżnikami, koncerty i pokazy. Specjalną oprawę będzie miała tegoroczna uroczystość przyznania wręczanego w puszczykowskim muzeum Bursztynowego Motyla. To prestiżowa nagroda za najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.

d2sbeiq

"Z okazji jubileuszu planujemy też przygotowanie wystawy poświęconej erotyce różnych kultur. Przede wszystkim skoncentrujemy się na kulturze Mochica, która kwitła ok. 1,5 tys. lat temu na terenie dzisiejszego Peru. Bardzo znana jest m.in. tamtejsza ceramika, na której sugestywnie przedstawiano sceny erotyczne. Niektóre zachowane do dziś naczynia miały kształty kopulujących par" - powiedział. Jak wyjaśnił, na ekspozycję trafią kopie eksponatów gromadzonych przez muzeum w Limie.

Dużo wiemy o wyglądzie ówczesnych ludzi, ich cierpieniach, radościach - to były m.in. motywy ich ceramiki - zauważył i dodał: "Ich spojrzenie na seks było pełne radości; co ciekawe, ówczesne kobiety w kwestiach seksu miały status równy mężczyznom, były równorzędnymi partnerkami w grze miłosnej".

Eksponaty trafią do specjalnie zbudowanego i przygotowanego pomieszczenia. Wystawa będzie przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych.

d2sbeiq

W najbliższej przyszłości muzeum chce uruchomić prezentację zbiorów w internecie, niewykluczone też, że w muzealnych pomieszczeniach pojawią się ekrany z multimedialnymi prezentacjami. W ogrodzie stanąć mają elementy związane z historią polskich Tatarów oraz kopia posągu Światowida ze Zbrucza.

Patron muzeum Arkady Fiedler (1894-1985) był znanym podróżnikiem i pisarzem. Odbył 30 wypraw, napisał 32 książki wydane w 23 językach i przeszło 10-milionowym nakładzie. Wśród nich są m.in. "Dywizjon 303", "Ryby śpiewają w Ukajali", "Orinoko", "Kanada pachnąca żywicą".

d2sbeiq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sbeiq