Trwa ładowanie...
białystok
23 kwietnia 2010, 13:46

31. Ogólnopolski Kongres Esperantystów w Łodzi

31. Ogólnopolski Kongres Esperantystów w ŁodziŹródło: Inne
d1dwxqd
d1dwxqd

Ponad 100 osób z Polski, Anglii, Niemiec i Włoch uczestniczy w Łodzi w 31. Ogólnopolskim Kongresie Esperantystów, który rozpoczął się w czwartek w Łódzkim Domu Kultury.

Kongres odbywa się w Łodzi z okazji 100. rocznicy działalności esperantystów w tym mieście.

Podczas czterodniowych obrad esperantyści dyskutować będą m.in. o problemach z nauką języka esperanto w Polsce oraz o przygotowaniach do Światowego Kongresu Esperantystów, który w lipcu przyszłego roku odbędzie się w Białymstoku. W 2009 roku przypada 150. rocznica urodzin twórcy tego języka Ludwika Zamenhofa.

Esperantyści uważają, że konieczna jest zmiana statusu esperanta w Polsce i prawie polskim, na taki, który umożliwi traktowanie go jako języka obcego i nauczanie go w szkołach.

d1dwxqd

- Język esperanto był uznawany przez dziesiątki lat w Polsce jako język obcy. Były specjalne komisje egzaminacyjne, które teraz nie istnieją i nie wiadomo dlaczego. Wcześniej była esperancka komisja przy ministerstwie turystyki, która nadawała uprawnienia pilotom wycieczek, przewodnikom. Teraz tego nie ma - powiedziała Przewodnicząca Polskiego Związku Esperantystów (PZE) Halina Komar.

Esperantyści chcą, by nauczyciele tego języka otrzymali takie same prawa, jakie mają nauczyciele innych języków obcych.

- Do tej pory opieramy się na kursach robionych z dobrej woli, ale bezpłatnych. Ale kursy, to nie lekcje, chcemy mieć takie samo prawo i np. zebrać 15 osób chętnych i prowadzić w szkole normalne lekcje - podkreśliła Komar.

PZE, który jest największą organizacją zrzeszającą esperantystów w Polsce, chce także powołania forum wszystkich organizacji esperanckich.

- Dzięki temu moglibyśmy opracowywać wspólne plany i działania, reprezentować ruch przed polskimi i unijnymi władzami i starć się wspólnie o środki z UE - zaznaczyła szefowa PZE.

d1dwxqd

Obok obrad uczestnicy kongresu zwiedzą także m.in. cmentarz żydowski i cerkiew prawosławną w Łodzi. Kongres zakończy się w niedzielę.

Twórca esperanto Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się i spędził dzieciństwo w Białymstoku. Wówczas było to 30-tysieczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w wielonarodowościowej społeczności, złożonej głównie z Żydów, Polaków, Rosjan i Niemców młody Ludwik postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w budowaniu więzi i w wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.

Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto (mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.

Ilu obecnie na cały świecie jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo. Szacuje się, że biegle w tym języku porozumiewa się kilkaset tysięcy osób.

d1dwxqd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dwxqd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj