Trwa ładowanie...

30. rocznica śmierci Witolda Doroszewskiego

30. rocznica śmierci Witolda DoroszewskiegoŹródło: Inne
dz52mlo
dz52mlo

Dziś 30. rocznica śmierci wybitnego polskiego językoznawcy prof. Witolda Doroszewskiego - redaktora naczelnego 11-tomowego Słownika języka polskiego, członka Polskiej Akademii Nauk.

– Opracowany pod kierunkiem prof. Doroszewskiego Słownik języka polskiego to dzieło pomnikowe - to był pierwszy po wojnie nowoczesny słownik języka polskiego, następca słownika opracowanego przez Samuela Bogumiła Lindego – powiedziała redaktor naczelny słowników PWN, Elżbieta Sobol.

Słownik, którego redaktorem naczelnym był prof. Doroszewski , powstał w latach 1958-1969. Liczył 11 tomów i zawierał około 125 tys. haseł.

Elżbieta Sobol przypomniała, że działająca w Wydawnictwie Naukowym PWN (dawniej Państwowe Wydawnictwo Naukowe) od 1950 roku Redakcja Słowników Języka Polskiego, swoje istnienie zawdzięcza właśnie prof. Doroszewskiemu , który ją zorganizował.

dz52mlo

* Witold Doroszewski urodził się 1 maja 1899 roku w Moskwie, zmarł 26 stycznia 1976 roku w Warszawie.* Studiował na Uniwersytetach Moskiewskim i Warszawskim oraz w paryskiej Ecole Nationale des Langues Orientales Vivantes.

W latach 1924-1927 pracował jako starszy asystent w katedrze Języka Polskiego na Uniwersytecie Warszawskim (UW). W 1928 roku został docentem, a w 1930 roku kierownikiem tej katedry i profesorem nadzwyczajnym, a od 1938 roku - profesorem zwyczajnym. W latach 1935-1939 kierował Instytutem Fonetycznym UW. Był także kierownikiem Pracowni Dialektologicznej PAN (od 1957 roku Zakład Językoznawstwa) w latach 1954-1969. Na emeryturę przeszedł w 1969 roku.

W swojej pracy naukowej zajmował się gramatyką opisową języka polskiego, słowotwórstwem, fonetyką, semantyką i dialektologią. Jest autorem ponad 400 prac, m.in. Podstaw gramatyki polskiej (1952), Elementów leksykologii i semiotyki (1970). Jego najważniejszym dziełem jest 11-tomowy Słownik języka polskiego.

Prof. Doroszewski był m.in. członkiem Polskiej Akademii Nauk, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego, Polskiej Akademii Umiejętności, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego i Towarzystwa Kultury Języka.

dz52mlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz52mlo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj