Dziś przypada 30. rocznica opublikowania przez Jana Pawła II pierwszej jego encykliki Redemptor hominis, zaliczanej do najbardziej znaczących encyklik tego papieża.
Encyklika to pismo w formie listu papieża do biskupów i wiernych całego świata. Porusza najistotniejsze problemy z zakresu doktryny wiary, organizacji Kościoła, życia chrześcijańskiego, kultu oraz w kwestiach społecznych.
Fundamentem dla encyklik papieskich Jana Pawła II jest nauczanie Soboru Watykańskiego II, którego realizację papież ten uczynił ważnym zadaniem swej posługi apostolskiej. Oficjalne nauczanie na Stolicy Apostolskiej Jan Paweł II rozpoczął właśnie od ogłoszenia 4 marca 1979 roku programowej encykliki Redemptor hominis.
Papież bardzo wyraźnie podkreślił w niej, że dokonane przez Chrystusa odkupienie potwierdza niezbywalną godność i wartość każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie czy kulturę. Nauczał, że powszechność odkupienia jest odpowiedzią na powszechność grzechu oraz, że odkupienie, jako odnowione stworzenie, ustanowiło ład i harmonię we wszelkich wymiarach ludzkiego życia. Przestrzegł przed zagrożeniem, jakie niesie konsumpcjonizm. Szeroko omówił też temat prawdy i jej związku z wolnością w świecie.
Encyklika Redemptor hominis jest punktem wyjścia dla wszystkich późniejszych encyklik Jana Pawła II . Zawarte w niej zdanie: „Człowiek jest pierwszą i podstawową drogą Kościoła” urosło prawie do rangi motta w nauce Kościoła.