Odkrywanie mało znanych faktów, wypełnianie białych plam i docieranie do prawdy tak blisko, jak to tylko możliwe - to cele, jakie stawia sobie nowy kanał tematyczny telewizji publicznej TVP Historia. Kanał ruszy w czwartek, 3 Maja.
Pierwszym programem wyemitowanym w nim będzie - jak wynika z komunikatu TVP - debata z udziałem historyków na temat Konstytucji 3 Maja (godz. 18.30), natomiast o godz. 20 - premiera cyklu "Kontrowersje", w którym goście publicysty Rafała Ziemkiewicza będą spierać się o ocenę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wieczorem planowana jest emisja dwóch seriali historycznych: "Królowa Bona" i "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy".
Audycje emitowane w TVP Historia mają powstawać nie tylko w oparciu o zasoby archiwalne TVP, ale też o materiały zgromadzone m.in. w Instytucie Pamięci Narodowej i ośrodku Karta.
Wśród programów kanału znajdzie się m.in. pasmo "Zakręty dziejów" - przedstawiające najważniejsze, przełomowe wydarzenia, które zmieniły bieg historii. O historii najnowszej opowiadał będzie cykl "Kulisy III RP", prowadzony przez historyka Antoniego Dudka, o. Maciej Zięba poprowadzi zaś cykl "U źródeł cywilizacji", poświęcony historii chrześcijaństwa.
Program TVP Historia będzie niekodowany i dostępny dla odbiorców programów z satelity ASTRA, wkrótce też TVP Historia ma się pojawić w sieciach kablowych, z którymi prowadzone są rozmowy o jego dystrybucji.
Oprócz TVP Historia, telewizja publiczna uruchomiła dotychczas dwa kanały tematyczne: kanał TVP Kultura i TVP Sport, otrzymała też koncesję na TVP Rozrywka jednak choć powinien - kanał wciąż nie został uruchomiony. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała, że wezwie TVP do rozpoczęcia nadawania. Jeśli mimo to, TVP Rozrywka nie rozpocznie emisji, może to być podstawą do wszczęcia postępowania o cofnięcie koncesji.