Trwa ładowanie...
dcn7nos

27 tomów o pontyfikacie Jana Pawła II

dcn7nos

5700 fotografii i ponad 1,6 tys. fragmentów wystąpień Jana Pawła II zostało zamieszczonych w 27-tomowej kolekcji wydawnictwa Biały Kruk Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła.

Albumy, które ukazują się od 2003 r., to fotokronika życia Jana Pawła II . Każdy z tomów obejmuje jeden rok działalności Ojca Świętego. Autorami zdjęć są Adam Bujak i Arturo Mari. Uzupełnienie fotografii stanowią cytaty z homilii, przemówień i wystąpień papieża.

- To wielka dokumentacja pontyfikatu. Potrzebna na dziś, żeby odświeżyć swoją pamięć, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń - mówił podczas poniedziałkowej uroczystej prezentacji kolekcji w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita krakowski przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że choć sam był świadkiem pontyfikatu Jana Pawła II , to z miłością ogląda zamieszczone w albumach zdjęcia, by na nowo przeżyć tamte chwile, kiedy to wszystko się działo.
- Warto przypomnieć te chwile, historię, postać Jana Pawła II i także słowa, które nam zostawił - mówił kard. Dziwisz.

dcn7nos

Przygotowanie kolekcji trwało siedem lat. Pierwszy wydrukowany tom ukazał się na 25-lecie
pontyfikatu, potem były tomy dokumentujące dwa kolejne lata i następne, obejmujące okres od początku posługi Jana Pawła II .

- Jeśli ktoś bałyby się tych 27 tomów, czy to nie za dużo poświęcone jednemu człowiekowi, to możemy powiedzieć, że w każdym z tych tomów jest Chrystus przeżywany przez Jana Pawła II i ukazywany drugiemu człowiekowi jako droga zbawienia - powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Kard. Stanisław Nagy zwrócił uwagę, że udokumentowaniem historii pontyfikatu zajęło się wydawnictwo świeckie.

- Te tomy rysują obraz Jana Pawła II specjalnym instrumentem - aparatem fotograficznym. To jest wielki i cenny zapis dokonany przez wielkich ludzi. Daje nam możliwość, że w każdej chwili możemy pójść na ścieżki, którymi on kroczył, i zobaczyć go dla siebie, na dzisiaj, na teraz, takim, jakim był - mówił kard. Nagy.

Prezes Białego Kruka Leszek Sosnowski podkreślił, że wydawnictwu zależało na pokazaniu ogromu i różnorodność pontyfikatu.
- Była to tytaniczna praca całego zespołu osób. Żal się z tą praca rozstać - powiedział Sosnowski.
Kard. Dziwisz odparł, że pracy jest dużo, bo jest jeszcze - jak się wyraził - jeden magazy" z nigdy niepublikowanymi filmami i materiałami dotyczącymi Jana Pawła II , które, być może, po beatyfikacji i kanonizacji zostaną udostępnione.

dcn7nos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dcn7nos