„Harry Potter i Zakon Feniksa”, piąta filmowa opowieść o przygodach młodego czarodzieja, bohatera książek J.K. Rowling , trafi na ekrany polskich kin w piątek 27 lipca.
Pierwsza projekcja odbędzie się w warszawskim Novym Kinie Praha już w nocy z czwartku na piątek - seans rozpocznie się minutę po północy. Będzie to pierwsza w Polsce projekcja filmu fabularnego w technologii cyfrowej.
Film „Harry Potter i Zakon Feniksa” miał swój pierwszy, przedpremierowy pokaz 28 czerwca w Japonii. Premiera w Wielkiej Brytanii odbyła się 3 lipca. Potem obraz wszedł na ekrany kin m.in. w: USA, Brazylii, Kanadzie, Australii, Niemczech, Hiszpanii, Danii, Szwecji, we Francji i we Włoszech.
Autorem zdjęć jest polski operator Sławomir Idziak, reżyserem filmu - Brytyjczyk David Yates.
W rolach głównych wystąpili: Daniel Radcliffe (Harry Potter), Rupert Grint (Ron Weasley), Emma Watson (Hermiona Granger), Helena Bonham Carter (Bellatrix Lestrange), Robbie Coltrane (Hagrid), Ralph Fiennes (Lord Voldemort), Michael Gambon (Albus Dumbledore), Alan Rickman (Severus Snape), Gary Oldman (Syriusz Black), Maggie Smith (Minerwa McGonagall), Imelda Staunton (Dolores Umbridge), Emma Thompson (Sybilla Trelawney) i Katie Leung (Cho Chang).
Harry Potter rozpoczyna piąty rok nauki w szkole magii i czarodziejstwa, Hogwarcie. Dowie się o istnieniu Zakonu Feniksa, tajnej organizacji walczącej z Lordem Voldemortem.
Ministerstwo Magii powoła w Hogwarcie stanowisko Wielkiego Inkwizytora - otrzyma je podła czarownica, Dolores Umbridge. Czarnym charakterem będzie też niebezpieczna Bellatrix Lestrange, należąca do Śmierciożerców, grupy okrutnych czarodziejów wspierających Voldemorta.
„Harry Potter i Zakon Feniksa” będzie pierwszym fabularnym filmem aktorskim zaprezentowanym w Polsce w technologii cyfrowej (przy użyciu projektora cyfrowego). Cyfrowa, nocna projekcja w Novym Kinie Praha w Warszawie będzie normalnym, otwartym seansem dla publiczności. Dla widzów będą dostępne 292 miejsca.
Nove Kino Praha działa od 15 czerwca na warszawskiej Pradze, jako pierwsze w Polsce kino cyfrowe. Jak podkreślają jego twórcy, obraz uzyskiwany z projektora cyfrowego cechuje się soczystością i pełnią barw, jest czysty, stabilny i pozbawiony drgań. Pierwszym filmem animowanym pokazanym w technice cyfrowej w Novym Kinie Praha był „Shrek Trzeci”. Kino prezentuje filmy także przy użyciu tradycyjnych projektorów analogowych.