Prezentacje muzyczne, kiermasz książek i wyrobów twórców ludowych złożyły się na 25. Święto Kultury Białoruskiej, które odbyło się w niedzielę w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku. To jedna z ważniejszych imprez w roku organizowanych przez Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Polsce (BTSK).
Na plenerowej scenie prezentowały się najlepsze białoruskie zespoły folklorystyczne z Podlasia i goście z Białorusi, a także dzieci uczestniczące na co dzień w konkursie "Piosenka Białoruska"; można było kupić książki w języku białoruskim i polskim o Podlasiu, przewodniki turystyczne, wydawnictwa o prawosławiu przywiezione m.in. przez Jana Zabrockiego z Centrum Kultury Słowiańskiej w Warszawie. Sprzedawano też obrazy czy wyroby ze słomy, ręczne hafty.
Jak powiedział przewodniczący BTSK Jan Syczewski, kultura białoruska to najważniejsza wartość w życiu każdego Białorusina na Białostocczyźnie, a święto tej kultury to okazja do prezentacji dorobku artystycznego.
Jubileuszowe Święto Kultury Białoruskiej zostało wsparte finansowo przez polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, marszałka województwa podlaskiego, prezydenta Białegostoku oraz Ambasadę Republiki Białoruś oraz Centrum Kultury Białorusi w Polsce, jakie działa w Białymstoku.
Największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce są w województwie podlaskim. Nie ma jednak dokładnych danych na temat jej liczebności. Według wyników ostatniego spisu powszechnego, osób tej narodowości jest w Polsce ok. 50 tys., ale liderzy organizacji białoruskich kwestionują tę liczbę, szacując ją na 180-350 tys. osób.
Działające od ponad 50 lat Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w Polsce; w PRL była jedyną organizacją tej mniejszości - obecnie jest ich kilkanaście.