Trwa ładowanie...

214 placówek uczestniczyło w Programie Rozwoju Bibliotek

Share
214 placówek uczestniczyło w Programie Rozwoju BibliotekŹródło: Thinkstock
dt4s55n

214 bibliotek z Małopolski uczestniczyło w pierwszej odsłonie Programu Rozwoju Bibliotek. Dzięki niemu do małych, wcześniej słabo wyposażonych placówek trafiły komputery, drukarki, projektory multimedialne i aparaty cyfrowe.

Program jest adresowany do gmin wiejskich i miejscowości do 20 tys. mieszkańców.
- Z badań, które przeprowadzaliśmy wynika, że tam jest największa potrzeba w wyrównywaniu szans w dostępie do nowoczesnych technologii - mówił we wtorek Rafał Kramza z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która realizuje pięcioletni Program Rozwoju Bibliotek.

Program ten jest finansowany z grantu, jaki Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała
Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

- Sprzęt, który dostały biblioteki służy czytelnikom, a nie pracownikom placówek – podkreślił Kramza.

Bibliotekarze mogli skorzystać ze szkoleń m.in. z e-administracji, multimediów czy usług dla
seniorów.

dt4s55n

- Dzięki temu programowi wydłużyliśmy czas pracy placówek, zmieniło się nastawienie władz gminy. Ale największą naszą korzyścią jest stworzenie super zespołu animatorów kultury rozpoznawalnych w środowisku, którzy potrafią nie tylko wypożyczyć książkę, ale przygotować dla czytelników szerszą, a co ważne bezpłatną ofertę - mówiła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach, Krystyna Kusak.

Jak podkreśliła dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu Maria Sosin dostać się do programu nie jest łatwo, bo jednym z wymogów jest poprawa warunków lokalowych placówek.
- Filie musiały przejść remonty i to się nam udało - powiedziała Sosin.
Jedna z filii jest teraz niemal dwukrotnie większa niż przedtem.

- Gdyby nie ten program cztery nasze filie jeszcze długo czekałyby na taki sprzęt, jaki dostały - dodała.

- Bibliotekarz staje się teraz kimś kto pomaga - uczniom, studentom, ale też dorosłym, którzy szukają pretekstu do wyjścia z domu, uczestniczą w dyskusyjnych klubach książkowych, chcą skorzystać z internetu, porozumieć się z rodziną za granicą. Organizujemy też wyjazdy do teatrów czy muzeów - mówiła Sosin.

dt4s55n

Biblioteki w Małopolsce dostały: 174 komputery z monitorami i oprogramowaniem, 160 urządzeń wielofunkcyjnych, 23 drukarki umożliwiające druk w formacie A3 i 13 projektorów multimedialnych, a do każdej trafił cyfrowy aparat fotograficzny.

W całej Polsce w pierwszej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek uczestniczyło 1865 bibliotek, do których dostarczono ponad 1,4 tys. komputerów, blisko 1,3 tys. urządzeń wielofunkcyjnych i ponad 240 drukarek. Nabór do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek ma się rozpocząć 31 stycznia przyszłego roku.

dt4s55n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt4s55n
dt4s55n