Blisko 500 wydawców z 31 krajów weźmie udział w 54. Międzynarodowych Targach Książki, które odbędą się w dniach 21-24 maja w warszawskim PKiN. Gościem honorowym imprezy będzie w tym roku Rada Europy.
- Kryzys nie dotknął targów, wręcz przeciwnie. Zapowiada się, że 54. MTK będą wielką, pełną rozmachu imprezą z bogatą ofertą imprez towarzyszących, tłumem gości i imponującą ilością książkowych premier - powiedział rzecznik prasowy targów Roman Czejarek.
W tym roku EMPIK podjął decyzję, że majowe nowości książkowe pojawią się w tej sieci z niewielkim opóźnieniem - na początku czerwca.
- To oznacza, że pachnące świeżą farbą drukarską nowości będą dostępne w maju przede wszystkim na targach. W dodatku, jak zwykle można liczyć na spore rabaty - dodał Czejarek.
W tym roku jednak targi będą nieco skromniejsze niż w latach poprzednich - w 2008 roku przyjechało na nie ponad 600 wydawców, w roku 2007 było ich 700. Tym razem swój udział potwierdziło 500 wydawców z 31 krajów w tym tak egzotycznych jak Indie, RPA i Tajwan. Polskich wydawców będzie 232 w tym m.in. Rebis, Muza, PIW, Prószyński i Ska, Świat Książki, Czytelnik, Znak, Wydawnictwo Literackie, PWN.
Jak zwykle pierwszy dzień imprezy przeznaczony będzie dla profesjonalistów, publiczność będzie ją mogła odwiedzać od piątku do niedzieli. Pierwszego dnia targów poznamy tytuły książek nominowanych do literackiej Nagrody NIKE oraz Nagrody Literackiej Gdynia.
Gościem honorowym targów będzie Rada Europy, która w tym roku obchodzi 60-lecie swego istnienia. Z tej okazji przygotowano książkę pt. 60 lat Rady Europy. Tworzenie i stosowanie standardów prawnych, która będzie promowana na warszawskich targach. Poza tym Rada Europy przedstawi w Warszawie dwie z prowadzonych przez siebie kampanii: przeciwdziałającą dyskryminacji w sporcie oraz postulującą wprowadzenie zakazu kar cielesnych wobec dzieci.
Targi tradycyjnie są okazją do spotkań czytelników z pisarzami. Gościem targów będzie włoski pisarz Claudio Magris , autor łączący w swych książkach stylistykę prac naukowych z klasyczną gawędą. Interesuje go szczególnie Europa Środkowa - region, w którym mieszają się kulturowe wpływy austriackie ze śródziemnomorskimi. Na polski przetłumaczono m.in. takie jego książki jak Dunaj czy Mikrokosmosy. Pochodzący z Triestu Magris od kilku lat wymieniany jest w czołówce kandydatów do literackiego Nobla. Tym razem odwiedzi Polskę promując przekład swojej najnowszej książki pt. Podróż bez końca , opublikowaną właśnie przez Fundację Zeszytów Literackich.
*Innym gościem będzie Jiri Grusza , czeski poeta, autor takich tomików jak _Modlitwa do Janinki_ i _Głazy narzutowe_. Poeta uczestniczyć będzie w promocji specjalnego numeru „Literatury na świecie”, poświęconego czeskim pisarzom. * Jarosław Marek Rymkiewicz bardzo rzadko zgadza się na publiczne spotkania. Pisarz zapowiada jednak, że pojawi się na targach i będzie podpisywał swoje książki na stoisku wydawnictwa Sic!, które właśnie na majowe targi zapowiada premierę najnowszej książki Rymkiewicza . Nową książkę wydała także Hanna Krall - Świat Książki opublikował Różowe strusie pióra , zbiór opowieści reporterki o ludziach, których poznała podczas swojej pracy. W tym samym wydawnictwie ukazał się Tyberiusz Cezar Jacka Bocheńskiego .
Na targach będzie można spotkać m.in. Adama Zagajewskiego , Władysława Bartoszewskiego , Tomasza Raczka , Romę Ligocką , Antoniego Liberę , Marka Edelmana , Jacka Dehnela , Jacka Dukaja , Jerzego Pilcha , Joannę Szczepkowską , Wojciecha Jagielskiego , Jacka Hugo-Badera .
Targom towarzyszyć będą wystawy m.in polskiego plakatu filmowego. Ta ekspozycja towarzyszyć będzie albumowi Plakat filmowy w Polsce Doroty Folgi-Januszewskiej (wydawnictwo Bosz). Ciekawie zapowiada się wystawa niepublikowanych dotąd zdjęć autorstwa światowej sławy socjologa i filozofa Zygmunta Baumana . Te zdjęcia znajdą się w książce Życie w kontekstach. Rozmowy o tym, co za nami i o tym, co przed nami Zygmunta Baumana, Romana Kubickiego i Anny Zeidler-Janiszewskiej, która ukaże się tuż przed targami (Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne).