Trwa ładowanie...
d3ho2ty
d3ho2ty
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wigilia

20. Wigilia Poetów i Ułanów w Lublinie

Przedstawiciele środowiska literackiego, żołnierze, mieszkańcy Lublina i goście z Węgier spotkali się w niedzielę na dorocznej uroczystości nazywanej Wigilią Poetów i Ułanów. Zorganizowano ją już po raz 20.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3ho2ty

Przedstawiciele środowiska literackiego, żołnierze, mieszkańcy Lublina i goście z Węgier spotkali się w niedzielę na dorocznej uroczystości nazywanej Wigilią Poetów i Ułanów. Zorganizowano ją już po raz 20.

W centrum miasta na Placu Litewskim ustawiła się wojskowa orkiestra i kompania honorowa oraz grupy kawalerzystów w mundurach przedwojennych polskich ułanów i węgierskich huzarów. Odegrano hymny państwowe Polski i Węgier.

Odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową. Z głośników odtwarzano wiersze lubelskiego poety Tadeusza Kwiatkowskiego-Cugowa. Orkiestra wojskowa grała kolędy. Zebrani złożyli kwiaty na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza i pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

d3ho2ty

Spotkania pod hasłem Wigilia Poetów i Ułanów zapoczątkował w 1993 r. nieżyjący już Tadeusz Kwiatkowski-Cugow. Zawsze uczestniczą w nich goście z Węgier, z którymi poeta utrzymywał kontakty. Spotkania mają kultywować patriotyczne tradycje, obecnie organizuje je założona przez Kwiatkowskiego-Cugowa fundacja imienia kawalerzysty i poety, generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego.

"Jeżeli jest na świecie jakieś miejsce, gdzie poeci i ułani, i węgierscy huzarzy, mogą zasiąść razem, przełamać się opłatkiem z sobą i z pamięcią tych, którzy odeszli na wieczną szarżę, to jest właśnie wigilijny stół, gdzie wszyscy wolni stanowią jedną rodzinę" - przypomniał słowa lubelskiego poety prowadzący uroczystość Tomasz Marzecki.

Tadeusz Kwiatkowski-Cugow, poeta i satyryk, żył w latach 1940-2008. Debiutował w 1966 r. na łamach lubelskiego pisma "Kamena". Był animatorem życia literackiego w Lublinie. Jest autorem tomików wierszy: "Kiedyś puszczą lody, ziemia wysłucha wszystkich", "Kolędy", "Karoland", "Suita wileńska".

d3ho2ty

Podziel się opinią

Share

d3ho2ty

d3ho2ty