20 października ogłoszenie listy bibliotek z Certyfikatem Biblioteka+
20 października po raz pierwszy ogłoszona zostanie lista gminnych bibliotek publicznych, które uzyskały Certyfikaty Biblioteka+. Certyfikat ten będzie poświadczać, że dana biblioteka funkcjonuje zgodnie z światowymi standardami.
Certyfikat Biblioteka+ przyznawany będzie gminnym bibliotekom publicznym z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 15 tys. mieszkańców - przypomniał w środę na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.
Zgodnie z decyzją ministra kultury, a także ustaleniami pomiędzy Instytutem Książki i Biblioteką Narodową. Certyfikat Biblioteka+ przyznawany będzie właśnie przez dyrektora Biblioteki Narodowej.
- Zależy nam na tym, aby biblioteki były postrzegane, jako miejsca bardzo ważne dla kultury lokalnej, by każdy z tych, co decydują o losach bibliotek był przekonany, że inwestycje w te instytucje są zasadne - powiedział Makowski.
Dodał, że ubieganie się o certyfikat będzie odbywało się na zasadzie dobrowolnościzainteresowanych jego otrzymaniem.
- Oczekiwane przez nas standardy to nie są standardy maksimum, lecz minimum. Niestety wiemy, że te standardy dla wielu bibliotek w tym roku nie będą możliwe do osiągnięcia - zaznaczył.
Makowski poinformował także, że przyznawanie certyfikatów jest ściśle powiązane z Programem Biblioteka+ i planem modernizacji bibliotek.
Mówiąc o standardach, jakie musi spełnić biblioteka, aby ubiegać się o Certyfikat Biblioteka+ dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden wymienił m.in. dostępność do szerokopasmowego internetu. Poinformował, że - dzięki porozumieniu między ministrami kultury i spraw wewnętrznych a TP S.A. - we wszystkich gminnych bibliotekach w Polsce do końca roku będą takie łącza zainstalowane. Mają one być bezpłatnie przez trzy lata.
Gauden wymienił także: nowoczesny, przyjazny system katalogowania zbiorów bibliotecznych, kompetencje bibliotekarzy, jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii, nowe techniki zarządzania czy wiedzę na temat pozyskiwania środków dla biblioteki, a także stan i wyposażenie siedziby biblioteki.
Jak zaznaczył tylko w tym roku specjalne szkolenia przejdzie około 700 bibliotekarzy, a docelowo w ciągu trzech lat będzie to 2,5 tys. osób. Poinformował także, że około 200 placówek bibliotecznych otrzyma w tym roku środki z budżetu ministerstwa kultury na remonty i modernizację bibliotek.
Aby otrzymać certyfikat, biblioteka musi spełnić wszystkie kryteria określone w regulaminie (tekst regulaminu wraz z pełnymi kryteriami jest dostępny na stronie internetowej Biblioteki Narodowej: www.bn.org.pl). Do ubiegania się o certyfikat uprawnione są jednostki samorządu terytorialnego - organizatorzy bibliotek. Wnioski należy złożyć do 30 września.
Wnioski oceniać będzie Zespół Certyfikacyjny złożony z bibliotekarzy i ludzi książki, który zostanie powoływany przez ministra. Warunkiem koniecznym do przyznania certyfikatu będzie pozytywna opinia wojewódzkiej biblioteki publicznej Certyfikat Biblioteka+ będzie ważny przez pięć lat. Będzie możliwość odnawiana go na wniosek zainteresowanego samorządu w oparciu o aktualnie obowiązujące kryteria.Kryteria mogą się zmieniać m.in. w wypadku pojawienia się nowych technologii, do których dostęp będzie niezbędny dla sprawnego funkcjonowania biblioteki i zaspokojenia potrzeb czytelników. W przypadku rażącego naruszenia standardów certyfikat może zostać też odebrany.
Biblioteki, które uzyskają certyfikat, będą traktowane w programach bibliotecznych ministra kultury (np. Zakup nowości bibliotecznych, Infrastruktura bibliotek) na zasadach preferencyjnych.
W Polsce jest 2300 gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miejskich do 15 tys. mieszkańców.
Jak zauważył Gauden poziom, jaki w tej chwili spełniają biblioteki gminne jest bardzo zróżnicowany. Odnosząc się do spotkania z dyrektorami bibliotek wojewódzkich wspomniał jednego dyrektora, którzy przyznał, że obecnie żadna z bibliotek gminnych w jego województwie nie może się ubiegać o certyfikat i innego dyrektora, który mówił, że już teraz ma kilka spełniających standardy.