Trwa ładowanie...
teatr
24 maja 2010, 14:01

20. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt rozpoczął się w Toruniu

20. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt rozpoczął się w Toruniu

20. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt rozpoczął się w ToruniuŹródło: Materiały organizatora
d1l1wlh
d1l1wlh

Wujaszek WaniaAntoniego Czechowa , w zupełnie nieklasycznej inscenizacji moskiewskiego Teatru Wachtangowa, otworzył w sobotę Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt na scenie Teatru Wilama Horzycy w Toruniu. Na jubileuszowy 20. Kontakt do Torunia przyjechały najciekawsze grupy teatralne i wielu liczących się twórców z całej Europy.

W tym roku widzowie zobaczą w sumie czternaście przedstawień. Spektakle zaprezentują między innymi warszawski Teatr Narodowy, budapeszteński Instytut Badań nad Teatrem Współczesnym, berliński Schaubühne i Teatr Nowy z Rygi.

- Na jubileuszowy Kontakt zaprosiliśmy m. in. grono laureatów poprzednich edycji – wybitnych reżyserów europejskich. Jest to właśnie Rimas Tuminas (Litwa) tym razem z przedstawieniem wyreżyserowanym na historycznej rosyjskiej scenie, w moskiewskim Teatrze im. Wachtangowa - powiedziała Jadwiga Oleradzka, dyrektor Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Inni twórcy, honorowani na wcześniejszych edycjach Kontaktu, to Jerzy Jarocki, który pokaże „Tango” Sławomira Mrożka przygotowane przez Teatr Narodowy w Warszawie, Viktor Bodo z Węgier i „Blokowe historie”, (Przedsiębiorstwo Żeglugowe Sputnik - Instytut Badań nad Teatrem Współczesnym w Budapeszcie), Alvis Hermanis z Łotwy i dwa spektakle w jego reżyserii: „Marta z Błękitnego Wzgórza” oraz „Dziadek” (Teatr Nowy w Rydze), Thomas Ostermeier z Niemiec i „Cięcie” Ravenhilla (berlińskie Schabühne) oraz Lies Pauwels z Belgii, która wyreżyserowała w toruńskim teatrze „Caritas. Dwie minuty ciszy”.

Interesująco zapowiada się zderzenie tradycji teatralnych Zachodu i Wschodu w sztuce koreańskiej formacji teatralnej z Seulu, Pansori Project ZA, która zaprezentuje przedstawienie „Pansori Brecht - SACHEON-GA” według Dobrego człowieka z Syczuanu Bertolta Brechta . Festiwal zakończy się w piątek.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj