Trwa ładowanie...

2 maja - Dzień Flagi RP

2 maja - Dzień Flagi RPŹródło: Inne
d3l6734
d3l6734

Już po raz czwarty - 2 maja - obchodzony będzie Dzień Flagi RP. Tegoroczne uroczystości, nad którymi honorowy patronat objął prezydent Lech Kaczyński, rozpoczęły się rano od uroczystego podniesienia flagi państwowej na dziedzińcu Belwederu.

W tej części obchodów udział wezmą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, rządu i parlamentu, a także środowisk kombatanckich.

W Belwederze odbędzie się także sesja naukowa poświęcona roli symboli narodowych we współczesnej Polsce.

Patriotyczny festyn rodzinny zorganizowało Muzeum Powstania Warszawskiego w otaczającym tę placówkę Parku Wolności. W programie są konkursy i warsztaty dla dzieci, a główną atrakcją będzie tworzenie najdłuższej flagi w Polsce. Muzeum przygotowało w tym celu 60 m biało-czerwonego materiału. O godz. 16 flaga ta zawiśnie na budynku Muzeum.

O godz. 15.00 uroczystość podniesienia flagi - z udziałem kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych - odbędzie się Placu Zamkowym. W planie jest pokaz musztry paradnej oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

d3l6734

Uroczystości z okazji Dnia Flagi zakończą się w Łazienkach, gdzie o godz. 18.00 warszawiacy będą mogli obejrzeć widowisko artystyczne "Wyzwolona - Białoczerwona" wyreżyserowane przez Janusza Zakrzeńskiego. W spektaklu wykorzystano fragmenty dramatów Stanisława Wyspiańskiego - "Wyzwolenia", "Nocy Listopadowej" i "Wesela" oraz pieśni Stanisława Moniuszki.

"A każda jak zorza szalona, biało-czerwona, biało-czerwona! Czerwona jak puchar wina, biała jak gwiezdna lawina, biało-czerwona" - tak o narodowym sztandarze pisał Konstanty Ildefons Gałczyński w 1944 roku w "Pieśni o fladze". Tymczasem historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy.

"Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Artykuł 1. Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym. Artykuł 2. Wszyscy Polacy (...) te kolory nosić mają w miejscu, gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były" - tak brzmiała przyjęta w 1831 roku przez Sejm ustawa.

O zawieszenie 2 maja polskich flag na budynkach apelował przed kilkoma dniami szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak.

"Wywieszanie symboli narodowych to wyraz wiary w to, że potrafimy robić coś wspólnie, korzystać z dorobku, tradycji, doświadczeń" - podkreślił Stasiak.

2 maja jako święto flagi Polski ustanowione zostało w 2004 r.

d3l6734
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l6734