Z udziałem 2,8 tys. wystawców z 56 krajów, w tym Polski, w środę rozpoczęły się 19. Międzynarodowe Targi Książki w Moskwie.
Na 30 tys. metrów kwadratowych w 840 stoiskach prezentowanych jest ok. 150 tys. książek.
Gościem honorowym targów jest Francja.W 2005 roku w roli tej występowała Polska.
Organizatorem polskiego stoiska narodowego jest Instytut Książki w Krakowie, a swoją ofertę wydawniczą prezentuje siedem polskich oficyn, w tym Wydawnictwo Naukowe PWN i Wiedza Powszechna.
Instytut Książki przedstawia wybór nowości z Polski z ostatniego roku. Wśród ok. 40 pozycji znalazły się m.in. Ten Inny Ryszarda Kapuścińskiego , Traktat o łuskaniu fasoli Wiesława Myśliwskiego , Warto być przyzwoitym Władysława Bartoszewskiego , Polacy na Kremlu i inne historie Janusza Tazbira oraz Dom nad Oniego Mariusza Wilka .
Z okazji targów z rosyjską publicznością spotka się Joanna Olczak-Ronikier , która będzie promowała swoją książkę W ogrodzie pamięci. Ukazała się ona w Rosji w wydawnictwie NLO w przekładzie Eleny Twerdisłowej.
Na polskim stoisku eksponowane są także pozycje dofinansowane przez Program Translatorski Copyright Poland oraz odbędzie się wystawa polskiej książki historycznej, traktującej o stosunkach między Polską i Rosją.
Goście imprezy, zainteresowani polską literaturą, książki polskich autorów mogą kupić na miejscu.
– Nasza oferta jest skromniejsza niż w ubiegłym roku, kiedy Polska była gościem honorowym tej imprezy. Nasi wydawcy nastawiają się raczej na Targi Non/Fiction, które odbędą się na przełomie listopada i grudnia, uważane są za najważniejsze forum książki w Rosji – powiedziała kierownik Wydziału Kultury i Nauki Ambasady RP w Moskwie Małgorzata Szniak.
Doradca dyrektora Federalnej Agencji ds. Prasy, Radia, Telewizji i Książek Władimir Grigoriew zauważył, że w ubiegłym roku w Rosji ukazało się 40 tys. książek, a w tym wyjdzie 100 tys.
– To już arcymistrzowski poziom – ocenił.
Grigoriew podkreślił jednak, że temu skokowi, niestety, nie towarzyszy wzrost nakładów.
– Książek wychodzi coraz więcej, ale czyta je coraz mniej osób. Dlatego 2007 rok w Rosji ma być ogłoszony Rokiem Czytania – powiedział.
Targi, odbywające się na terenie Wszechrosyjskiego Centrum Wystawowego, potrwają do poniedziałku 11 września. Organizatorzy spodziewają się, że odwiedzi je ponad 250 tys. miłośników książki.