5 maja obchodzony był jubileusz 175-lecia Biblioteki Raczyńskich. Z tej okazji w Poznaniu prezentowane są trzy wystawy poświęcone jej historii. Mieszkańcy miasta będą świętować urodziny biblioteki na majówce.
Biblioteka Raczyńskich powstała z fundacji hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Jej otwarcie nastąpiło 5 maja 1829 roku, w specjalnie w tym celu wzniesionym gmachu przy dzisiejszym Placu Wolności 19.
Księgozbiór w chwili otwarcia liczył około 13 tysięcy jednostek, a już w roku następnym biblioteka otrzymała prawo do egzemplarza obowiązkowego z terenu Wielkiego Księstwa Poznańskiego.
Zaczątek bibliotece dały zbiory rodzinne Raczyńskich. Żona Edwarda Raczyńskiego, Konstancja, ofiarowała na otwarcie biblioteki 1680 książek, a w 1835 roku przekazała zakupione od Juliana Ursyna Niemcewicza fragmenty prywatnej biblioteki pisarza, w skład której wchodziło m.in. wiele cennych rękopisów, starodruków i atlasów z wieków XV-XVIII.
Od 1968 roku Biblioteka Główna Biblioteki Raczyńskich posiada status biblioteki naukowej. Najcenniejszą - pod względem naukowym i zabytkowym - część jej zasobu stanowią zbiory specjalne. Składają się na nie: rękopisy, stare druki, kartografia, grafika, dokumenty życia społecznego oraz nagrania wideo i mikrofilmy.
Wśród pereł piśmiennictwa w Bibliotece Raczyńskich znajdują się m.in.: XIII-wieczny rękopis pergaminowy z klasztoru cystersów w Paradyżu, listy królów polskich do rodziny Radziwiłłów z XVI i XVII wieku oraz jedyny zachowany egzemplarz kancjonału husyckiego z 1541 roku drukowanego w Pradze u Jana Roha. Poza cennymi rękopisami i starodrukami dużą wartość przedstawiają zbiory kartografii. Do najcenniejszych należą atlasy z XV-XVIII wieku oraz mapy Polski z tego okresu.
Od 1993 roku biblioteka co kwartał organizuje Poznańskie Przeglądy Nowości Wydawniczych, których celem jest promowanie książek z zakresu literatury pięknej i popularnonaukowej. Od kilku lat biblioteka współorganizuje też Konkurs im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla, która jest przyznawana za książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej.
W sobotę 8 maja o godz. 14.00 na dziedzińcu klasztoru oo. Salezjanów rozpocznie się "Majówka w kawiarence przy Wronieckiej". Spotkanie z Edwardem hrabią Raczyńskim, portretowanie przybysza z innej epoki, bajkowy pokaz mody i rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy list – m.in. takie atrakcje czekają uczestników imprezy.