26 listopada 1855 roku w Istambule zmarł Adam Mickiewicz. Przyczyna jego śmierci nie jest do końca znana, ale najprawdopodobniej był to atak cholery.
Do Turcji pojechał, by swoim autorytetem wesprzeć akcję formowania tutaj oddziałów tzw. kozaków otomańskich, którzy mieli wziąć udział w walce z Rosją. Dowódcą tej formacji był romantyczny powieściopisarz Michał Czajkowski (Sadyk Pasza).
Śmierć Adama Mickiewicza wywołała ogromną konsternację i żałobę wśród Polaków i nie tylko. Swego duchowego przywódcę dostrzegali w nim także: Białorusini, Ukraińcy i Litwini. Po upływie kilku miesięcy zwłoki poety przewieziono do Paryża i złożono na cmentarzu polskim w Montmorency. W roku 1890 sprowadzono je na Wawel.
Dzieła poety stały się trwałą częścią naszej świadomości narodowej. Jego utwory towarzyszą wszystkim pokoleniom Polaków od samego dzieciństwa. Nieustannie wznawiane i komentowane, przełożone zostały niemalże na wszystkie języki świata. W Nowogródku, Wilnie, Paryżu, Istambule, Śmiełowie i Warszawie istnieją muzea lub stałe ekspozycje poświęcone jego twórczości i postaci.