14 książek w półfinale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus
14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest osiem książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana pod koniec sierpnia.
14 książek zostało zakwalifikowanych do kolejnego etapu ósmej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wśród półfinałowych pozycji jest osiem książek polskich autorów. Finałowa siódemka zostanie zaprezentowana pod koniec sierpnia.
Półfinalistów jury nagrody wyłoniło z grupy 41 książek zakwalifikowanych do konkursu w marcu. Wśród polskich książek, które przeszły do półfinału, znalazły się m.in. "Dziennik" Jerzego Pilcha, "Dom pod Lutnią" Kazimierza Orłosia, "Grochów" Andrzeja Stasiuka, "Morfina" Szczepana Twardocha i "Wypędzony" Jacka Inglota.
Oprócz polskich książek jury konkursu wybrało także dzieła pisarzy z Austrii, Chorwacji, Rumunii, Czech, Rosji i Ukrainy.
"Gdy o wyborze decyduje jury złożone z dziesięciu osób, to zawsze muszą się pojawić jakieś dyskusje, tak było i tym razem. Generalnie byliśmy zgodni w wyborze 10-11 książek, które powinny się znaleźć w kolejnym etapie konkursu. Nad pozostałymi 3-4 mocno dyskutowaliśmy" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej członek jury prof. Andrzej Zawada.
Pod koniec sierpnia jury ogłosi tytuły siedmiu książek, które znajdą się w ścisłym finale. Zwycięzcę poznamy 19 października na uroczystej gali, która odbędzie się w Teatrze Muzycznym Capitol. Wydarzenie poprzedzi cykl spotkań z autorami, którzy znajda się w finale. Stolicę Dolnego Śląska odwiedzą także laureat pierwszej edycji nagrody Ukrainiec Jurij Andruchowicz oraz węgierski pisarz Gyorgy Spiro, który Angelusa otrzymał w 2010 r.
Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.
Od czwartej edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.
Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Możliwość wskazywania tytułów mają wydawcy i członkowie jury. Organizatorem i fundatorem konkursu jest miasto Wrocław.
Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010), Swietłana Aleksijewicz "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (2011), Miljenko Jergović "Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki" (2012).
(PAP)