Podczas pierwszego dnia 14. Krajowych Targów Książki w Warszawie odbyło się seminarium Ruch wydawniczy w liczbach przygotowane przez gościa honorowego tegorocznej edycji - Bibliotekę Narodową.
Według oficjalnych danych, które już niedługo zostaną opublikowane w kolejnym roczniku BN opisującym ruch wydawniczy w Polsce, w ubiegłym roku wydano łącznie ponad 19,2 tys. tytułów książek w łącznym nakładzie prawie 67,6 mln egzemplarzy.
Ponad 85% całości zarejestrowanej produkcji wydawniczej stanowiły pierwsze wydania - wskaźnik ten utrzymuje się na stałym poziomie od 4 lat. Znacząco wzrósł za to ( bo do 51%) udział twórczości polskich autorów. Pod koniec lat 90-tych oscylował wokół 35%.
Rocznik jest opracowywany w oparciu o egzemplarze obowiązkowo przesyłane przez wydawców do Biblioteki Narodowej. Wielu z nich nie wywiązuje się jednak z nałożonej na nich ustawowo powinności, stąd spora rozbieżność niektórych danych od prezentowanych przez Łukasza Gołębiewskiego na łamach "Rzeczpospolitej" oraz w publikacji "Rynek wydawniczy".
Krystyna Bańkowska-Bober, kierownik Pracowni Statystyki Wydawnictw komentując przedstawione dane przytoczyła długą listę wydawców, którzy w mniejszym lub większym (przeważnie) stopniu zapominają o przesyłaniu do BN egzemplarzy obowiązkowych i innych koniecznych danych.
Wydawcy tłumaczą się tym, że ich zdaniem zbyt wiele bibliotek jest uprawnionych do ich otrzymywania. Jako przykład wzorowej współpracy z BN Krystyna Bańkowska-Bober wskazała wydawnictwo Prószyński i S-ka, które mimo szerokiej oferty tytułowej każdego miesiąca przekazuje dane bibliotece.
Efekt - zdaniem Michała Jagiełły, dyrektora Biblioteki Narodowej, od 15 do 20 proc. tytułów i nakładów nie jest uwzględniane w oficjalnych statystykach.