Trwa ładowanie...

120 lat Towarzystwa im. A.Mickiewicza

120 lat Towarzystwa im. A.MickiewiczaŹródło: Inne
d12xe1l
d12xe1l

Dla uczczenia 120. rocznicy założenia Towarzystwa Literackiego imienia Adama Mickiewicza w warszawskim Muzeum Literatury otwarta została wystawa „My z Niego Wszyscy...”.

Towarzystwo powstało we Lwowie w 1886 roku i od początku istnienia skupiało wybitnych przedstawicieli polskiej humanistyki. Towarzystwo miało znaczenie nie tylko kulturalne, był to pewnego rodzaju gest polityczny, który inspirowała twórczość i dążenia niepodległościowe Adama Mickiewicza.

Dyrektor Muzeum Literatury Janusz Odrowąż-Pieniążek przypomina, że jednym z najważniejszych osiągnięć Towarzystwa było wydawanie „Pamiętnika Literackiego”. Publikowane tam były znakomite artykuły dotyczące historii literatury polskiej, pisane przez wybitnych uczonych, członków towarzystwa.

Wielbiciele literatury będą mogli na wystawie zobaczyć archiwalia związane z powstaniem i działalnością Towarzystwa. Między innymi listy profesora Kallenbach, dokumentacja budowy i uroczystości odsłonięcia pomnika Mickiewicza we Lwowie są także zaprezentowane statuty Towarzystwa oraz liczne fotografie jego członków i prezesów. Towarzystwo imienia Adama Mickiewicza po II wojnie przeniosło się ze Lwowa do Warszawy. Wśród jego członków znaleźli się znakomici polscy historycy literatury i humaniści między innymi profesor Wilhelm Bruchnalski, Józef Kallenbach, Julian Krzyżanowski, Zdzisław Libera, Czesław Miłosz , Mieczysław Jastrun czy Maria Janion .

d12xe1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12xe1l

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj