Promocja albumu Adama Bujaka Katedra królów ze zdjęciami archikatedry poznańskiej oraz spotkanie z udziałem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego uświetniły w środę obchody 110-lecia poznańskiego Wydawnictwa Św. Wojciecha.
Jak przypomniał w rozmowie z PAP dyrektor Wydawnictwa Świętego Wojciecha, ks. dr Jerzy Stranz, obchody jubileuszu rozpoczęły się w grudniu finałem pierwszej edycji konkursu poetyckiego im ks. Jana Twardowskiego . Wtedy też ukazało się pierwsze wydawnictwo jubileuszowe Breviarium fidei - najnowszy wybór oficjalnych dokumentów kościelnych.
Zapowiedział, że ostatnim elementem jubileuszu będzie zaplanowana na przełom lutego i marca wystawa obrazów „Apokalipsa św. Jana” autorstwa Grzegorza Bednarskiego. Wystawie będzie towarzyszyć promocja nowego wydania Apokalipsy św. Jana w tłumaczeniu ks. prof. Jana Kantego Pytla.
Jak ocenił ks. Stranz, wydawnictwo Św. Wojciecha świętuje swój jubileusz w dobrej formie.
– Spółka, w skład której wchodzi wydawnictwo, przeszło reorganizację. To dobry czas, by zacząć nowy etap działalności i zdefiniować cele na przyszłość – powiedział.
Dyrektor wydawnictwa przyznał, że ostatnie wydarzenia związane z wydaniem książki Strach Jana Grossa przez wydawnictwo Znak zwracają uwagę na specyfikę wydawnictw zbliżonych do Kościoła.
- Często stoimy przed dylematem, żeby z jednej strony respektować wszystkie prawa wolnego rynku, a z drugiej strony mieć poczucie misji i zobowiązania, które płynie z faktu bycia wydawnictwem katolickim. Przy wydaniu książki Jana Grossa pojawiły się pytania, czy nie została przekroczona pewna granica. Ale każde wydawnictwo związane z Kościołem musi osobiście zdecydować, gdzie ta granica przebiega – stwierdził ks. Stranz.
Jak zapewnił, *Wydawnictwo Św. Wojciecha nie będzie unikać wydawania trudnych pozycji książkowych. * Wydawnictwo Świętego Wojciecha jest jedną z najstarszych oficyn wydawniczych w Polsce. Powstało 17 grudnia 1897 roku. Wchodzi w skład Drukarni i Księgarni Świętego Wojciecha Sp. z o. o., której właścicielem jest Archidiecezja Poznańska.
Jedną z najbardziej znanych publikacji wydawnictwa jest Biblia Poznańska - wydanie Pisma Świętego pod redakcją ks. Michała Petera i ks. Mariana Wolniewicza z obszernymi komentarzami.
Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha powstały w Poznaniu w styczniu 1895 roku dzięki staraniom abp. Floriana Stablewskiego. Pierwszą publikacją był „Przewodnik Katolicki”, wydawany od 17 stycznia 1895 roku. W 1906 roku ukazał się pierwszy tom czasopisma homiletycznego, „Biblioteka Kaznodziejska”, a w 1957 roku pierwszy numer miesięcznika „Katecheta”.
W ramach spółki, poza wydawnictwem, działa również drukarnia i dwie księgarnie: w Poznaniu i w Warszawie