Trwa ładowanie...
bond
23-04-2010 13:45

100. rocznica urodzin Iana Fleminga, twórcy Jamesa Bonda

100. rocznica urodzin Iana Fleminga, twórcy Jamesa BondaŹródło: Inne
ds9mara
ds9mara

Gdyby żył miałby 100 lat. Dziś 100. rocznica urodzin Iana Fleminga .

Ian Fleming urodził się 28 maja 1908 roku w Londynie. Casino Royale , pierwszą powieść, w której przedstawił światu James Bonda, napisał w 1952 roku. W ciągu kolejnych dwunastu lat Fleming pisał książkę rocznie. Fleming uczęszczał do Eton, gdzie wyróżnił się osiągnięciami sportowymi. Nie ukończywszy kursu oficerskiego w Sandhurst, spędził kilka lat w Austrii i Niemczech, gdzie uczył się języków i zapałał wielką miłością do Alp. Zatrudnił się w agencji Reutera, gdzie opanował sztukę szybkiego, precyzyjnego pisania. Jego karierę w Londynie przerwał wybuch wojny w 1939 roku.
Jako asystent dyrektora wywiadu marynarki wojennej odnalazł swoją niszę, a doświadczenia z czasów wojny stały się pożywką dla wielu zdarzeń i postaci w książkach o Bondzie.
W późniejszych latach, pracując jako szef działu zagranicznego „Sunday Timesa”, dwa miesiące każdej zimy spędzał na Jamajce, gdzie w Goldeneye pisał powieści. Jego zainteresowanie samochodami, podróżami, dobrym jedzeniem, pięknymi kobietami, a także miłość do golfa i hazardu znalazły odzwierciedlenie w książkach, które sprzedawały się w wielomilionowych nakładach.
Za życia Iana Fleminga powstały tylko dwa pierwsze filmy, „Dr. No” i „From Russia with Love”. Zmarł na atak serca w 1964 roku w wieku pięćdziesięciu sześciu lat.

Dziś, w 100. rocznicę urodzin, do księgarń trafia książka Piekło poczeka Sebastian Faulks (w Polsce nakładem wydawnictwa Świat Książki). Po raz pierwszy widzimy Bonda na... pełnym pielgrzymów placu św. Piotra i nic nie wskazuje, by miał powrócić do pracy. Jest na długim urlopie, czuje się wypalony i nie ma zamiaru wracać do pracy. Zwłaszcza, że poznaje fascynującą i piękną kobietę, przedstawiającą się jako Larissa Rossi. Dziewczyna Bonda okaże się oczywiście kimś zupełnie innym, a zamiast rzymskiej sielanki czeka oboje koszmar w niebezpiecznym Teheranie. Stamtąd Gorner planuje zuchwały atak przy pomocy czegoś w rodzaju samolotu-poduszkowca, zwanego ekranoplanem.
Jamesa i Scarlett, bo tak ma naprawdę na imię Larissa, ujrzymy też w romantycznym Paryżu, Helsinkach i na ulicach Moskwy i Leningradu. Będą ratować się skokiem na jednym spadochronie wprost w lodowate odmęty Wołgi i szukać jej porwanej siostry-bliźniaczki, różniącej się kolorem oczu i znamieniem na udzie... Faulks prowadzi nas przez ukryte night-cluby, egzotyczny hammam i gorącą pustynię, wiedzie pod ziemię i w powietrze. Morduje niewinnych, obcinając im języki i wyposaża wrogów w straszne atrybuty jak „małpia dłoń” Gornera, zawsze w rękawiczce.
Gdyby żył, Ian Fleming przecierałby oczy ze zdumienia.

ds9mara
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds9mara