Trwa ładowanie...
nagroda
23 kwietnia 2010, 13:30

100. rocznica nagrodzenia Henryka Sienkiewicza Nagrodą Nobla

100. rocznica nagrodzenia Henryka Sienkiewicza Nagrodą NoblaŹródło: Inne
db74fez
db74fez

W najbliższą sobotę odbędzie się w Sztokholmie ceremonia wręczenia Nagród Nobla, m.in. w dziedzinie literatury. Jej tegorocznym zdobywcą jest brytyjski dramaturg Harold Pinter. Równo 100 lat temu jej laureatem został Henryk Sienkiewicz , a niewiele brakowało, by nagrodą... podzieliła się z nim Eliza Orzeszkowa .

Henryk Sienkiewicz od chwili ustanowienia w 1901 roku literackiej Nagrody Nobla był jednym z głównych do niej kandydatów. Otrzymał ją w 1905 roku, a jedną z głównych pretendentek do tego wyróżnienia była wtedy także Eliza Orzeszkowa - wynika z ustaleń dokonanych przez doc. Michała Brona, polskiego naukowca mieszkającego w Szwecji, który przygotowuje naukową publikację na temat kulis przyznania Nobla Sienkiewiczowi .

Bron jest absolwentem historii Uniwersytetu Warszawskiego i pracownikiem naukowym Wyższej Szkoły Soedertorn w Sztokholmie. W latach 1987-1996 był pracownikiem Akademii Szwedzkiej, gdzie w bibliotece kierował działem literatur słowiańskich.

Archiwa Akademii, Komitetu Noblowskiego i Fundacji Noblowskiej są szczelnie zamknięte - obowiązuje klauzula 50 lat od przyznania nagrody. Publikacje na temat kulisów przyznawania Nagród Nobla nie opierające się na dokumentach są najczęściej wyłącznie przypuszczeniami.

db74fez

*Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla*

Podobnie było z Sienkiewiczem , który miał otrzymać nagrodę, bo - jak niektórzy pisali - nie było komu jej przyznać albo dlatego, że ziemie polskie ogarnięte były antycarską rewolucją 1905 roku, czy też dlatego, iż Amerykanie i Anglicy wydali w ogromnym nakładzie Qvo vadis i jest to nagroda za jedną książkę. Żadne z tych i dziesiątek innych twierdzeń nie znajdują potwierdzenia w dokumentach wyszukanych przez Brona.

* Sienkiewicz był jednym z czołowych kandydatów już do pierwszej edycji nagrody.*Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Noblowskiego, przygotowującego kandydatury oraz materiały o nich, odbyło się 19 października 1900 roku. Dyskutowano o 25 pisarzach, których kandydatury wcześniej napłynęły z różnych krajów. Kilku członków Komitetu - m.in. członek Szwedzkiej Akademii Hans Hildebrand - zaproponowało wtedy Henryka Sienkiewicza .

Komitet zlecił więc znawcom literatury opracowanie opinii o polskim powieściopisarzu. Ponieważ jednak jej autorzy spóźnili się z pracą, nagrodę otrzymał pisarz francuski Sully Prudhomme.

db74fez

*Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla*

Od tego czasu co roku w czołówce kandydatów przewijało się nazwisko polskiego pisarza. Systematycznie też rozszerzano zakres informacji o jego twórczości. W 1901 roku kandydaturę Sienkiewicza zgłosił ponownie nie wiedząc, że uczynili to już Szwedzi, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Stanisław Tarnowski.

Równocześnie w miarę powstawania nowych dzieł pisarza i ich tłumaczenia na języki dostępne dla członków Komitetu Noblowskiego i Akademii rosło uznanie dla naszego pisarza. Np. w 1902 napisano w urzędowej, wewnętrznej korespondencji o genialnym Polaku Sienkiewiczu .

db74fez

Instytucje noblowskie kupowały w czterech egzemplarzach tłumaczenia wszystkich jego dzieł, a kierownik działu literatur słowiańskich Alfred Jensen, pilnując ukazujących się nowości, dostarczał je członkom Komitetu i Akademii. W 1898 r. wyszedł w Sztokholmie Quo vadis , w 1900 roku Ogniem i mieczem , rok później Pan Wołodyjowski , Rodzina Połanieckich oraz Potop , w 1903 roku Krzyżacy .

W 1904 roku wśród kandydatów do nagrody pojawiło się nazwisko Elizy Orzeszkowej (w wewnętrznych dokumentach występuje często jako Elise Orzeszko).Jej kandydaturę zgłosił Aleksander Bruckner, wówczas profesor uniwersytetu w Berlinie. Poparł ją natychmiast wspomniany Alfred Jensen, który w opracowaniu na temat twórczości pisarki stawiał ją nawet pod niektórymi względami wyżej od Sienkiewicza . Wkrótce wszyscy członkowie Komitetu Noblowskiego po przeczytaniu dostarczonych im książek i nowel Polki zgodnie wyrażali opinię, że nagroda należy się jej na równi z Sienkiewiczem . W jednym z dokumentów można np. przeczytać: „O ile w tekstach Sienkiewicza bije szlachetne polskie serce, to w twórczości Elizy Orzeszkowej bije serce człowieka”.

*Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla*

W końcowych już dyskusjach na temat laureata roku 1905 roku przewijały się m.in. nazwiska Rosjanina Lwa Tołstoja, Elizy Orzeszkowej , Anglika Rudyarda Kiplinga (nagroda 1907 r.), Włocha Giosue Carducciego (nagroda 1906 r.), Szwedki Selmy Lagerlof (nagroda 1909 r.), Henryka Sienkiewicza .

Część członków komitetu wysunęła wniosek o przyznaniu nagrody Sienkiewiczowi , mniejszość zaproponowała podział nagrody tak, by obdarzyć nią również Elizę Orzeszkową . Argumentowali m.in., że Sienkiewicz jest i tak w Polsce bardziej znany i popularny, natomiast wyróżnienie wraz z nim równej mu poziomem pisarki spowoduje zasłużony wzrost jej popularności.

db74fez

Nie przekonywało to przeciwników, którzy twierdzili, że podziały nagród są sprzeczne z intencją fundatora, czyli Alfreda Nobla. „Za cztery, pięć lat będzie można przyznać to wyróżnienie Elisie Orzeszko” - napisał przewodniczący Komitetu i sekretarz Akademii, poeta Carl Wirsen.

26 września 1905 roku skierowano więc dwa wnioski - w jednym sugerując Akademii Szwedzkiej podział nagrody pomiędzy Sienkiewicza a Orzeszkową , natomiast w drugim przyznanie jej wyłącznie Sienkiewiczowi .

*Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla*

Miała mu ona przypaść za całą twórczość, którą opisywano jako niezwykle bogatą. Zwracano m.in. uwagę, wspominając Potop , na obiektywizm pisarza świadczący o mądrości Sienkiewicza i jego pisarstwa. Jako Polak nie może przecież nie potępiać napaści Karola Gustawa na Polskę, a równocześnie nie waha się podkreślać osobistej odwagi króla i przewagi wojsk szwedzkich nad polskimi w dziedzinie dyscypliny i wytrwałości.

db74fez

Ostatnie zdania wniosku brzmiały: „Dopiero starając się ogarnąć cały dorobek Sienkiewicza , wtedy widzi się, jak jest olbrzymi. Jego epicki styl osiąga szczyty artyzmu. Jeśli robi on tak imponujące wrażenie na kimś, kto zna jego dzieła wyłącznie w tłumaczeniach, to jak piękne muszą być w oryginale!”

Na podstawie tych opinii Komitet Noblowski Akademii Szwedzkiej zdecydował o przyznaniu Nagrody Nobla w całości Sienkiewiczowi .

Do nagrodzenia Elizy Orzeszkowej nigdy nie doszło. Stałaby się wówczas pierwszą kobietą - laureatką literackiego Nobla. Mimo to nie byłaby pierwszą Polką, odbierającą złoty medal noblowski. Dwa lata wcześniej zdobyła go Maria Curie Skłodowska, nagrodzona w dziedzinie fizyki.

*Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla Zobacz laureatów Literackiej Nagrody Nobla*

db74fez
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
db74fez

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj