Trwa ładowanie...
wojna
23 kwietnia 2010, 13:51

1. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej

1. rocznica śmierci Ireny SendlerowejŹródło: AFP
d113obt
d113obt

12 maja mija pierwsza rocznica śmierci Ireny Sendlerowej. Z tej okazji na warszawskich Powązkach organizowane są uroczystości upamiętniającej tę Osobę. Patronat nad uroczystościami objęło Muzeum Historii Polski.

We wtorek 12 maja 2009 r. o godz. 17:00 zapraszamy na Stare Powązki przed bramę IV, w pobliżu grobu Ireny Sendlerowej.

Irena Sendlerowa stała się symbolem ratowania Żydów w czasie zagłady. Zaczęła pomagać ma długo przed powstaniem getta warszawskiego. W grudniu 1942 roku Rada Pomocy Żydom „Żegota” mianowała ją szefową wydziału dziecięcego. Organizowała przemycanie dzieci żydowskich z getta, umieszczając je w przybranych rodzinach, domach dziecka i u sióstr katolickich w Warszawie, Turkowicach i Chotomowie.
Gestapo aresztowało Sendlerową w 1943 roku. Przed wyrokiem śmierci ocaliła ją „Żegota” przekupując niemieckich strażników. W ukryciu pracowała dalej nad ocaleniem żydowskich dzieci. Uratowała ok. 2500 dzieci.

Irena Sendlerowa nie tylko ratowała życie, ale i tożsamość dzieci – przechowała w szklanych słoikach 2500 nazwisk uratowanych dzieci. Działała wraz z wielu innymi ludźmi dobrej woli w podziemnych strukturach polskiego państwa. Aresztowana milczała, mimo że niemieccy naziści poddali ją okrutnym torturom.

Irena Sendlerowa (1910 – 2008) to jedna z ośmiu tysięcy sprawiedliwych wśród narodów, którzy ratowali żydowskich obywateli Polski w czasie drugiej wojny oświatowej.

d113obt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d113obt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj