Dzień 1 maja, obchodzony jako Święto Pracy, jest także dniem, w którym Kościół czci uroczystość św. Józefa - patrona robotników.
Jest to jedno z najnowszych świąt w Kościele katolickim. Zostało ustanowione 24 kwietnia 1956 roku przez papieża Piusa XII. Kościół ogłosił, że święto będzie obchodzone 1 maja, aby podnieść godność pracy ludzkiej i dać postać św. Józefa wszystkim ludziom pracującym zawodowo jako wzór do naśladowania.
Pius XII nadał w ten sposób religijne znaczenie obchodzonemu corocznie od 1890 roku świeckiemu Świętu Pracy w formie masowych demonstracji, wieców i pochodów, jako dzień solidarności klasy robotniczej. W państwach komunistycznych 1 maja był świętem państwowym.
W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak również społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.
Dzień ten - jak pisze Hugo Hoever w \"Żywotach świętych na każdy dzień\" - podkreśla \"szczególną godność znaczenia pracy ludzkiej i jest wyrazem zrozumienia i poszanowania jej roli w duchowym rozwoju człowieka, a także okazją do złożenia hołdu tym jej wartościom, które pozwalają stosunki między ludźmi ją wykonującymi oprzeć na zasadach pokoju społecznego - dalekich od niezgody, gwałtu i nienawiści\".
\"Św. Józef, cieśla z Nazaretu, małżonek Najświętszej Marii Panny i opiekun Chrystusa, jest obecnie otoczony osobistym kultem jako uosobienie godności człowieka pracy, a także opatrznościowy opiekun robotniczej rodziny\" - pisze Hoever.
Do Polski kult św. Józefa dotarł na przełomie XI/XII wieku, ale największy jego rozwój nastąpił w XVII i XVIII wieku. Kult ten propagowali karmelici i siostry wizytki. Centralnym ośrodkiem kultu jest obecnie kolegiata św. Józefa w Kaliszu. W Polsce jest ok. 270 świątyń pod wezwaniem św. Józefa, w tym kilkanaście - św. Józefa Robotnika.
1 maja w kościołach całego kraju odbędą się nabożeństwa w intencji środowisk robotniczych, a także ogólnopolska pielgrzymka \"Solidarności\" do kolegiaty św. Józefa w Kaliszu.
W Warszawie uroczystej mszy świętej w intencji ludzi pracy w kościele św. Stanisława Kostki będzie przewodniczyć proboszcz parafii ks. Zygmunt Malacki, który jest równocześnie kapelanem \"Solidarności\" Regionu Mazowsze.
Po mszy przedstawiciele władz mazowieckiej \"Solidarności\" złożą wieńce i kwiaty na grobie ks. Jerzego Popiełuszki i odmówią modlitwę o jego rychłą beatyfikację.