Trwa ładowanie...
d1bpl1k
03-02-2020 21:26

Kształcenie zawodowe. Dylematy i perspektywy. Problemy nauk pedagogicznych. Tom 1

książka
Oceń jako pierwszy:
d1bpl1k
Kształcenie zawodowe. Dylematy i perspektywy. Problemy nauk pedagogicznych. Tom 1
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Pierwsza część niniejszej publikacji ukazuje teoretyczne dylematy kształcenia zawodowego, rozpoczynając od aksjologicznej analizy pojęcia pracy, która w sposób personalistyczny wpływa nie tylko na rozwój osobisty człowieka, ale także bezpośrednio oddziałuje na właściwy rozwój systemów kształcenia zawodowego. Niematerialnymi elementami etyki stają się te wartości, które są obiektywnymi i realnymi twórcami pracy, pośrednio przyczyniającymi się do budowania społeczności nakierowanej na umożliwienie rozwoju osobistego każdego człowieka.

Praca w głównej mierze decyduje o kierunkach zmian w szkolnictwie zawodowym. Istotne wydaje się stworzenie takiego kierunku zmian, który pomoże oraz wyposaży w kompetencje i kwalifikacje absolwentów szkół zawodowych ułatwiające im na rynku pracy dostosowanie się do wymogów globalizacji gospodarki światowej. Dlatego ważny staje się dyskurs o przyszłości szkolnictwa zawodowego oraz jego potrzebie utrwalenia i doskonalenia; wskazanie takich zmian, które stworzą szansę holistycznego spojrzenia uczestników potrzeby „uczenia się przez całe życie” (lifelong learning programme, LLP). W tym kontekście ważna wydaje się próba odpowiedzi na pytania o związki i zależności, jakie występują między kształceniem ogólnym a zawodowym.

Kształcenie zawodowe. Dylematy i perspektywy. Problemy nauk pedagogicznych. Tom 1
Numer ISBN

978-83-8095-550-9

Wymiary

160x235

Oprawa

miękka

Liczba stron

268

Język

polski

Fragment

Wstęp
W społeczeństwie informacyjnym, opartym na wiedzy, w którym jakość kapitału ludzkiego decyduje w szczególności o rozwoju gospodarki i konkurencyjności regionów, dobre zawodowe wykształcenie, dostosowane do aktualnych i przyszłych potrzeb rynku pracy, staje się koniecznym elementem każdego systemu edukacyjnego. Zaniedbania, jakie w tym obszarze miały miejsce w Polsce, doprowadziły do napięć, których skutki obecnie dotykają pracodawców, mających problemy ze znalezieniem pracowników o właściwych kwalifikacjach i kompetencjach. Mimo że na polskim rynku pracy sytuacja absolwentów nie jest tak dramatyczna jak w doświadczających skutki kryzysu krajach Unii Europejskiej, z nadzieją należy powitać przedsięwzięcia, które zmierzają ku odbudowie pozycji kształcenia zawodowego na różnych poziomach. Proces rewitalizacji kształcenia zawodowego z pewnością nie będzie zbyt łatwy i nie przebiegnie bezproblemowo, albowiem wymaga przezwyciężenia wielu obiektywnych ograniczeń i barier. Poza ograniczeniami finansowymi, których wpływu niepodobna nie doceniać, natrafi ponadto na inne bariery, takie jak trudności w kooperacji na styku różnych sektorów (administracji, biznesu, edukacji) czy brak stosownych uregulowań prawnych. Trudności te mogą wynikać głównie z kierowania się przez wspomniane sektory odmienną od zapotrzebowania rynkowego logiką oraz zmierzaniem do realizacji prywatnych celów i zadań. Mogą one utrudniać realizację wspólnego celu, jakim jest zbudowanie na wysokim poziomie systemu kształcenia zawodowego, którego charakter dostosowany będzie w miarę możliwości do wyzwań rozwojowych regionalnej, a także globalnej gospodarki Polski. W tej sytuacji szczególnie cenne stają się zapoczątkowywane w tej materii działania w całej Polsce, ponieważ uruchamiają kompleksowość kształcenia zawodowego, a także wywołują potrzebę ścisłego współdziałania między administracją, pracodawcami i szkolnictwem. Chociaż na długoterminowe efekty owych działań będzie trzeba jeszcze poczekać, to z pewnością są dobrym krokiem w stronę konkretnego wykorzystania potencjału, jaki tkwi w kapitale ludzkim.
Pomimo widocznych zmian w strukturze kształcenia w szkołach zawodowych dostosowanie do potrzeb rynku pracy systemu nauczania odbywa się zbyt wolno. Znaczna część absolwentów szkół zawodowych wybiera kształcenie w takich zawodach, w jakich znalezienie zatrudnienia sprawia trudności. Aby takie sytuacje miały miejsce jak najrzadziej, młodzi ludzie rozpoczynający swoją edukację oprócz ukierunkowania zgodnego ze swoimi zainteresowaniami powinni w swoim obszarze widzenia zobaczyć na rynku pracy zawody deficytowe, jak również nadwyżkowe. Dlatego istotna staje się potrzeba debaty nad kształceniem zawodowym, jego stanem, problemami i perspektywami. [...]

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bpl1k
d1bpl1k
d1bpl1k
d1bpl1k