Trwa ładowanie...
d1qhtpt

Kazimierz Kaczor

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Kazimierz Kaczor zaczynał od pracy jako pomocnik magazyniera. Później odkrył w sobie potencjał aktorski, który z powodzeniem rozwijał na deskach teatrów w Krakowie i Warszawie, a także na małym ekranie. Publiczność najbardziej kojarzy go z roli Kurasia w "Polskich drogach", tytułowego "Jana Serce", Zygmunta Kotka z serialu "Alternatywy 4" i senatora Marka Złotopolskiego ze "Złotopolskich".

Kazimierz Kaczor - życiorys

Kazimierz Kaczor urodził się 9 lutego 1941 r. w Krakowie. Podjął studia w szkole rolniczej, dorabiając jako budowlaniec. Następnie zajął się lalkarstwem w "Grotesce", gdzie po raz pierwszy spróbował swoich sił aktorskich. Spodobało mu się to do tego stopnia, że zapisał się na Wydział Lalkarski, który wkrótce jednak zamienił na aktorstwo. Po studiach dzięki profesorowi Zygmuntowi Hübnerowi, Kaczor zdobył pracę w Starym Teatrze.

Oprócz działalności na scenie i w telewizji, aktor pełnił funkcję lidera Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji.
Kazimierz Kaczor stał na czele ZASP-u przez sześć lat. Będąc w Radzie Kultury, doradzał także prezydentowi Wałęsie.

W trudnych czasach PRL-u podpisał petycję przeciwko brutalnej pacyfikacji protestujących przez organy bezpieczeństwa w Radomiu i Ursusie (dzisiejsza dzielncia Warszawy) w 1976 r. Protesty dotyczyły wzrostów cen niektórych produktów spożywczych.

Aktor żenił się trzy razy. Ostatnią żoną Kazimierza Kaczora jest Bożena Michalska, z którą ma dwie córki: aktorkę Agnieszkę Kaczor-Oleksiak i Katarzynę Kaczor. Pierwsza doczekała się synka, Huberta.

Kazimierz Kaczor - działalność teatralna

W teatrze zagrał m.in. w:

W sztukach szekspirowskich zagrał:

Kazimierz Kaczor - filmy

Filmowy debiut Kazimierza Kaczora miał miejsce w 1961 r., kiedy zagrał w etiudzie "Zielony balonik" w reżyserii Stanisława Kokesza.

Później pojawił się m.in. w produkcjach:

Kazimierz Kaczor swoją rozpoznawalność zawdzięcza roli Leona Kurasia w serialu "Polskie drogi" Janusza Morgensterna. Tłem historii była Polska w okresie II wojny św. Kuraś był cwaniakiem, ale publiczność go lubiła, gdyż potrafił zachować się jak bohater.

Kazimierz Kaczor w Teatrze Telewizji

Kazimierz Kaczor pojawiał się w spektaklach Teatru Telewizji od 1969 r. Niektóre z jego ról to:

Kazimierz Kaczor - książki

W 2013 r. na rynku pojawiła się książka "Kazimierz Kaczor. Nie tylko polskie drogi". Jest to wywiad-rzeka z aktorem, z którym rozmawiał Paweł Piotrowicz (opublikował również wywiad-rzekę z Olafem Lubaszenką w książce "Chłopaki niech płaczą", poeta, dziennikarz i dziennikarz, i prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Artystycznego „Rita Baum“.

Kaczor opowiada o swoim życiu zawodowym, o tym jak przygotowuje się do ról i w jaki sposób buduje grane przez siebie postacie. Mówi także o swoim życiu prywatnym: o żonach, dzieciach i wnuku. Aktor ustosunkowuje się także do głośnego skandalu, w którym jako prezes Związku Artystów Scen Polskich został oskarżony o malwersacje. Sąd jednak nie uznał jego winy.

W książce Kaczor opowiada także o swojej pasji, jaką jest żeglarstwo. Jednym ze wspomnień aktora jest rejs na Karaiby z Tonym Halikiem i Elżbietą Dzikowską. Innym - roczna podróż po Stanach Zjednoczonych wraz z żoną Bożeną.

Kazimierz Kaczor
Data urodzenia

09.02.1941

Miejsce urodzenia

Kraków

Bibliografia
d1qhtpt

Podziel się opinią

4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj