Trwa ładowanie...

Zwycięstwo - recenzja komiksu wyd. Egmont

"Wyznaję zasadę ‘twórz w każdych okolicznościach’, a zatem nie przestajemy pracować mimo trwającej wojny. Proszę czytelników, żeby pamiętali o naszej walce z ciemnymi mocami" - napisał w przedmowie do "Zwycięstwa" Eduard Achramowycz.

Zwycięstwo, Egmont 2022Zwycięstwo, Egmont 2022Źródło: Materiały prasowe
dy5ar4v
dy5ar4v

Ukraiński wydawca komiksów i producent filmów animowanych jest także producentem generalnym wydanego w Polsce przez Egmont "Zwycięstwa". To zbiór krótkich komiksów autorstwa ośmiorga ukraińskich twórców, którzy, jak nie trudno zgadnąć po okładce, odwołali się w swoich pracach do wojny z Rosjanami.

"Zwycięstwo" można określić mianem antologii napisanej i narysowanej ku pokrzepieniu serc Ukraińców, którzy na co dzień zmagają się z horrorem wojny. Ale nie mogą tracić nadziei na tytułowy finał tego konfliktu. W tym kontekście zupełnie inaczej patrzy się na naiwne i momentami nieprzekonujące opowieści o Ukraińcach walczących za swą ojczyznę. Celem było z jednej strony stworzenie mitu, z drugiej zaś bezlitosne wyśmianie rosyjskich najeźdźców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Hity i klapy. Najgłośniejsze filmy roku

To drugie udało się chociażby autorom "Maruderów", w której to historyjce Rosjanie piją wodę z sedesu i kradną, co popadnie, by wysłać rodzinie na rosyjską wieś. A przez tamtejszych wieśniaków pralka automatyczna jest uważana za budę dla psa. W zupełnie innym tonie utrzymana jest "Trzynastka z wyspy Wężowej". To opowieść o głośnym ataku z 24 lutego 2022 r., kiedy rosyjski okręt kazał poddać się Ukraińcom stacjonującym w bazie na wyspie. W odpowiedzi padło legendarne: "Russkij wojennyj korabl, idi nachuj". Scenariusz "Trzynastki..." odbiega znacząco od faktów historycznych, ale właśnie po to, by zbudować mit i ukazać perspektywę niepoddającej się Ukrainy.  

Źródło: Materiały prasowe
Zwycięstwo

Jak w przypadku każdej komiksowej antologii, "Zwycięstwo" prezentuje nierówny poziom. Niektóre historie z pewnością zapadną w pamięć i dadzą czytelnikowi do myślenia. Ale są i takie, które przekroczyły granicę dobrego smaku, przybierając kształt niestrawnej propagandowej papki. Nie zmienia to faktu, że "Zwycięstwo" to komiks ważny, do bólu aktualny, odzwierciedlający nastroje i pragnienia młodych twórców komiksowych zza wschodniej granicy. Na jego kartach przecina się mit i gorzka satyra, ból i nadzieja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dy5ar4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dy5ar4v