Trwa ładowanie...
d358vgz

Wydawnictwo EMG

facebook.com
Źródło: facebook.com

Wydawnictwo EMG to krakowska oficyna, założona przez Ewę Mańkowską-Grin. Na początku istnienia oficyny, głównym jej przeznaczeniem było wydawanie serii rodzimych książek kryminalnych, o nazwie: Polska Kolekcja Kryminalna. Pierwszą antologią kryminałów był tom Trupy Polskie.

EMG – charakterystyka wydawnictwa

Wydawnictwo EMG specjalizuje się w publikowaniu poezji, kryminałów oraz prac krytycznoliterackich, a jego redaktorem naczelnym jest Ireneusz Grin. Krakowska oficyna została założona w 2005 roku.

EMG – powieść kryminalna

Oficyna EMG swoją działalność wydawniczą rozpoczęła od publikacji Trupów Polskich – antologii autorstwa artystki Ewy Mańkowskiej (właścicielka EMG). Za namową Mańkowskiej, wiernej fanki powieści kryminalnej, polscy pisarze stworzyli na potrzeby antologii opowiadania, thrillery, kryminały lub powieści sensacyjne. Pierwszy tom antologii spotkał się z aprobatą czytelników i medialnym sukcesem.

Kolejnym, godnym publikacji, autorem, który współpracował z EMG, jest wyjątkowy poeta Marcin Świetlicki. Wydawnictwo EMG podjęło się publikacji debiutu powieściowego Świetlickiego pod tytułem Dwanaście, która szybko zyskała status bestselleru (tytuł otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru). Następne części trylogii poety: Trzynaście i Jedenaście, zostały przyjęte z wielkim entuzjazmem, a krytyka literacka wiele miejsca i czasu poświęciła omawianiu prozy Świetlickiego wydanej przez EMG. W roku 2011 książki Dwanaście, Trzynaście, Jedenaście znalazły się jednym tomie, o tytule „Powieści”.

Wśród oferty literatury kryminalnej od EMG, pojawiły się również książki młodej pisarki Gai Grzegorzewskiej, piszącą kryminały w klasycznym stylu (podobne do twórczości Agathy Christiei Conana Doyle'a), są to: Grób, Żniwiarz, Topielica (Nagroda Wielkiego Kalibru 2011), Noc z czwartku na niedzielę. Proza Grzegorzewskiej cechuje się nietuzinkową, zawiłą kryminalną strukturą.

EMG – poezja

Wydawnictwo EMG od 2011 roku zajmuje się również publikowaniem poezji. Z okazji pięćdziesiątych urodzin Marcina Świetlickiego (2011 rok), EMG wydało tom o nazwie Wiersze, w którym znajdziemy 9 książek poetyckich, które pojawiały się na przestrzeni lat 1992-2009, 77 wierszy niepublikowanych oraz 44 wierszy zebranych z różnych antologii, prasy, edycji rozszerzonych.

Oprócz poezji Świetlickiego, oficyna EMG wydała najnowsze książki poetyckie polskich poetów, wymieńmy tych najważniejszych: Edward Pasewicz - Och, Mitochondria (2015), Pałacyk Bertolta Brechta (2011), Marcin Świetlicki – Jeden (2013), Mariusz Grzebalski – W innych okolicznościach (2013), Marcin Baran – Zebrane (2013), Niemal całkowita utrata płynności (2012), Jacek Gutorow – Kartki (2015), Agnieszka Wolny-Hamkało – Borderline (2013), Xavier Farre – Kompas na śniegu (2015).

EMG – krytyka literacka

Oficyna wydawnicza EMG zajmuje się również teorią literatury w kontekście krytyki literackiej. W 2013 roku EMG stworzyło serię krytycznoliteracką, o nazwie: Decyzje Krytyczne. Pierwszą książką, pochodzącą z nowej serii, jest Republika poetów Joanny Orskiej. Kolejne prace dotyczą twórczości Bruna Schulza (Bruno od Księgi Blasku), Tadeusza Różewicza (Próba rekonstrukcji), Ryszarda Krynickiego (Pismo chmur).

EMG – książki o architekturze

Najnowszą serią podjętą przez wydawnictwo EMG, jest zbiór książek poświęconym zagadnieniom architektonicznym. Pierwsza książka z serii, to Architektura jest najważniejsza. Rozmowy Ewy Mańkowskiej-Grin (2015). Cykl architektoniczny poświęcony jest pamięci architekta prof. Tomasza Mańkowskiego (umarł w 2012 roku).

d358vgz
Wydawnictwo EMG
Rok powstania

2005

Adres

ul. Miodowa 6/1

Kod i miasto

31-055 Kraków

Numer telefonu

12-422-84-27

Adres WWW strony internetowej

http://www.wydawnictwoemg.pl/

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d358vgz
d358vgz
d358vgz
d358vgz

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj