Trwa ładowanie...
d1ge2k4
25-06-2021 13:00

Doświadczenie parentyfikacji. Perspektywa biograficzna

książka
Oceń jako pierwszy:
d1ge2k4
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Parentyfikacja to rodzaj doświadczenia, które znacząco zakłóca funkcjonowanie środowiska rodzinnego. Opiera się ono bowiem na działaniach, często heroicznych, podejmowanych przez dzieci, które kosztem swojego poczucia bezpieczeństwa, zaspokojenia własnych potrzeb emocjonalnych i wykorzystania możliwości rozwojowych oraz za cenę swoich osiągnięć edukacyjnych zabiegają o uratowanie i ochronę rodziny czy utrzymanie status quo – znanego i w ich mniemaniu stabilnego. [...]

Autorka polecanej publikacji za swój cel obrała poprowadzenie Czytelnika w głąb doświadczeń rozmówców i umożliwienie mu pełniejszego ich zrozumienia. Rozpoczyna więc od wyjaśnienia, czym jest zjawisko parentyfikacji występujące w rodzinach, prezentując dotychczasowe ustalenia naukowe na ten temat.

Doświadczenie parentyfikacji. Perspektywa biograficzna
Numer ISBN

978-83-8095-968-2

Wymiary

160x235

Oprawa

miękka

Liczba stron

242

Język

polski

Recenzja

Autorka podjęła się zbadania zjawiska parentyfikacji w doświadczeniu biograficznym. Jest to zagadnienie niebywale istotne, lecz niewystarczająco opisane, zwłaszcza w pedagogice. […] Swoista zamiana ról społecznych, do której – jak można sądzić – dochodzi dość powszechnie, staje się codziennością rodziny niekiedy w sposób rewolucyjny, częściej ewolucyjny […].

Niezwykły fenomen zamiany ról w rodzinie został ukazany kompleksowo: w odniesieniu do dzieciństwa, rodzicielstwa, doświadczania parentyfikacji i jej konsekwencji, a także biograficznych strategii radzenia sobie z nimi przez badanych. Wyprowadzane z narracji kategorie analityczne mają walor nietuzinkowych wniosków wynikających z głębokiego namysłu oraz integrowania własnego myślenia z literaturą przedmiotu. […]

Barbara Chojnacka łączy zacięcie badawcze z wrażliwością i ze swobodą poruszania się w obszarze skomplikowanych badań jakościowych nad delikatną materią, jaką stanowi doświadczenie parentyfikacji. […] Autorka musiała się zanurzyć w świecie niełatwych przeżyć oraz uczuć osób badanych i temu zadaniu podołała, a to oznacza, że posiada kompetencje niezbędne nie tylko w realizacji badań, ale również w budowaniu relacji.

Książka tchnie pasją, osobistym zaciekawieniem oraz pragnieniem zgłębiania ważnego i trudnego zarazem tematu.

Z recenzji dr. hab. Andrzeja Ładyżyńskiego, prof. UWr

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ge2k4
d1ge2k4
d1ge2k4
d1ge2k4