Trwa ładowanie...
d34rrrl
31-01-2020 17:10

Teoria liczb w zadaniach

książka
Oceń jako pierwszy:
d34rrrl
Teoria liczb w zadaniach
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

„Teoria liczb w zadaniach” jest przeznaczona dla wszystkich interesujących się elementarną teorią liczb. Tematyka zbioru zdań odpowiada materiałowi semestralnego kursu elementarnej teorii liczb. Każda jednostka tematyczna książki rozpoczyna się od przedstawienia niezbędnej teorii i zawiera zadania przykładowo rozwiązane. W końcowej części książki zamieszczone są rozwiązania i odpowiedzi do prawie wszystkich zadań.

Rozdziały podzielone są na szczegółowe podrozdziały, a każdy podrozdział poprzedzony jest wstępem teoretycznym zawierającym wykorzystywane w zadaniach pojęcia i twierdzenia, a także przykłady. Nie znajdziemy tu dowodów twierdzeń, co jest w pełni zgodne z przyjętym przez autora celem: wstęp przygotowuje czytelnika do rozwiązywania zadań; nie zastępuje pełnego wykładu, choć może służyć za szybką powtórkę przedstawionych na wykładzie treści, dokładnie tak, jak to bywa na ćwiczeniach. Autor unika też nadmiernych formalizmów, a treść, którą przedstawia, wykłada bardzo jasno. To wszystko sprawia, że tekst jest przystępny i przyjemny w odbiorze. Zastosowana organizacja materiału pozwala też do pewnego stopnia niezależnie studiować poszczególne podrozdziały.

Autor porusza takie kwestie jak:

Podzielność w zbiorze liczb całkowitych

Równania diofantyczne

Ułamki łańcuchowe

Kongruencje

Funkcje arytmetyczne

Sumy równych potęg

Teoria liczb w zadaniach
Numer ISBN

978-83-01-19874-9

Wymiary

165x235

Oprawa

miękka

Liczba stron

166

Język

polski

Recenzja

Z przyjemnością zapoznałem się z książką "Teoria liczb w zadaniach" Pana dra Jerzego Rutkowskiego, cenionego dydaktyka i uznanego autora zbiorów zadań. W książce autor zebrał prawie 300 zadań z teorii liczb (większość z rozwiązaniami lub odpowiedziami) oraz 80 przykładów opatrzonych dokładnie przedstawionymi, precyzyjnymi rozumowaniami. Materiał podzielony jest na 7 rozdziałów tematycznych, po których następują rozwiązania i odpowiedzi, spis literatury i skorowidz. Rozdziały podzielone są na szczegółowe podrozdziały, a każdy podrozdział poprzedzony jest wstępem teoretycznym zawierającym wykorzystywane w zadaniach pojęcia i twierdzenia, a także przykłady. Nie znajdziemy tu dowodów twierdzeń, co jest w pełni zgodne z przyjętym przez autora celem: wstęp przygotowuje czytelnika do rozwiązywania zadań; nie zastępuje pełnego wykładu, choć może służyć za szybką powtórkę przedstawionych na wykładzie treści, dokładnie tak, jak to bywa na ćwiczeniach. Autor unika też nadmiernych formalizmów, a treść, którą przedstawia, wykłada bardzo jasno. To wszystko sprawia, że tekst jest przystępny i przyjemny w odbiorze. Zastosowana organizacja materiału pozwala też do pewnego stopnia niezależnie studiować poszczególne podrozdziały. Istotą Matematyki jest przeprowadzanie rozumowań. Chcąc jej posmakować, musimy zdobyć się na czynienie tego samodzielnie, czy to studiując wykłady i podręczniki (szukając samodzielnie dowodów przedstawianych tam twierdzeń) czy też rozwiązując wartościowe zadania. "Teoria liczb w zadaniach" będzie dla czytelnika doskonałą pomocą, by cel taki zrealizować i przez rozwiązywanie umiejętnie dobranych zadań zaznajomić się z jedną z najstarszych dziedzin Królowej Nauk.

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34rrrl
d34rrrl
d34rrrl
d34rrrl
d34rrrl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj