Trwa ładowanie...
d4haqd6
07-04-2022 10:00

Słownik interpunkcyjny języka polskiego. z zasadami przestankowania PWN

książka
Oceń jako pierwszy:
d4haqd6
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Słownik interpunkcyjny języka polskiego z zasadami przestankowania PWN
W nowym, zaktualizowanym wydaniu publikacji trudne zagadnienia przestankowania przedstawiono w postaci słownika (podobnie jak w słownikach ortograficznych). Jest to pierwsza w Polsce próba takiego ujęcia interpunkcji. Ponieważ jednak funkcje znaków interpunkcyjnych są inne niż funkcje pisowni, inne też jest opracowanie poszczególnych haseł i ich zestaw.
Słownik zawiera około 600 wyrazów i wyrażeń. Są to:

przede wszystkim spójniki, zaimki oraz inne słowa łączące zdania i składniki wypowiedzeń,
wykrzykniki oraz wyrazy dźwiękonaśladowcze,
najważniejsze znaki nieliterowe,
różne inne wyrażenia i zwroty.

Pierwsza część książki zawiera wiadomości ogólne: najważniejsze przepisy z zakresu interpunkcji oraz wyjaśnienie pojęć składniowych, niezbędnych do formułowania i rozumienia zasad przestankowania. W części drugiej – przy poszczególnych hasłach – uwzględniono sprawy szczegółowe, a także subtelności interpunkcyjne.
Jerzy Podracki, prof. dr hab. (językoznawstwo polonistyczne), em. prof. zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim (Katedra Języka Polskiego, potem Instytut Języka Polskiego, następnie Instytut Polonistyki Stosowanej). Autor wielu publikacji z zakresu składni języka polskiego, ortografii oraz interpunkcji, dydaktyki języka polskiego, kultury języka.

Słownik interpunkcyjny języka polskiego. z zasadami przestankowania PWN
Numer ISBN

978-83-01-22122-5

Wymiary

148x210

Oprawa

miękka

Liczba stron

290

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4haqd6
d4haqd6
d4haqd6
d4haqd6
d4haqd6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj