Trwa ładowanie...
d22s70z
06-02-2020 15:00

Cyfrowy warsztat humanisty

książka
Oceń jako pierwszy:
d22s70z
Cyfrowy warsztat humanisty
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Do niedawna humanistyka była postrzegana jako dziedzina, w której technologie informacyjno-komunikacyjne nie odgrywają znaczącej roli, a komputer wykorzystywany jest głównie jako nowoczesna maszyna do pisania. Jednak w ostatnich latach ten obraz uległ zmianie.

Przedstawiciele nauk humanistycznych coraz częściej stosują technikę informatyczną do prowadzenia szerokich badań i analiz komputerowych czy realizacji wspólnych projektów. Tę nową, wzbogaconą formę działalności naukowej humanistów nazwano humanistyką cyfrową.

Książka stanowi przyjazny podręcznik dla studentów i doktorantów piszących prace dyplomowe i rozprawy doktorskie. Autorzy opisują najbardziej funkcjonalne, zwykle bezpłatne aplikacje i źródła informacji; pokazują krok po kroku, jak z nich korzystać, aby osiągnąć najlepsze rezultaty w procesie badawczym.

W poszczególnych rozdziałach, które odpowiadają etapom procesu badawczego, autorzy prezentują:

programy wspomagające pracę koncepcyjną (mapy myśli, hierarchiczne edytory tekstu),

uniwersalne i specjalistyczne źródła wraz z najskuteczniejszymi metodami wyszukiwania informacji,

programy do zarządzania bibliografią, umożliwiające tworzenie poprawnych przypisów bibliograficznych i automatyczne generowanie bibliografii załącznikowej,

elektroniczne notatniki, dzięki którym zyskujemy niespotykane w świecie analogowym możliwości gromadzenia różnego typu informacji – tekstu, grafiki, dźwięku, animacji, stron internetowych,

metodę pracy z procesorem tekstu, menedżerem bibliografii i elektronicznym notatnikiem – posługiwanie się tymi trzema aplikacjami w sposób systemowy znacząco usprawnia proces badawczy, skracając czas wyszukiwania i opracowania materiałów, a także ułatwia pisanie tekstów.

Cyfrowy warsztat humanisty
Numer ISBN

978-83-01-21032-8

Wymiary

145x205

Oprawa

miękka

Liczba stron

218

Język

polski

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22s70z
d22s70z
d22s70z
d22s70z