Trwa ładowanie...
d1khs8e
31-01-2020 03:58

Rozpoznawanie predyspozycji przestępczych. Jako forma prewencji kryminalnej

książka
Oceń jako pierwszy:
d1khs8e
Rozpoznawanie predyspozycji przestępczych. Jako forma prewencji kryminalnej
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Niniejsza książka ma pozwolić na spojrzenie na kwestie działań na rzecz bezpieczeństwa z pozycji oddziaływań profilaktycznych, które nie są budowane jedynie na podstawie analizy zaistniałych zdarzeń przestępczych, ale przede wszystkim na podstawie umiejętnego wykorzystywania wiedzy krymino­logicznej w codziennej pracy służb odpowiedzialnych za tę płaszczyznę życia społecznego. Dlatego poruszone zostały m.in. kwestie: czynników krymino­gennych determinujących przestępcze zachowania człowieka, rola ofiary w genezie przestępstwa, proces prognozowania zachowań przestępczych czy profilowania, które – umiejętnie wykorzystywane – mogą przyczynić się do spadku przestępczości i wzrostu poczucia bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Autor stara się przekonać, że budowanie programów prewencji kryminalnej winno być ukierunkowane zarówno na oddziaływanie na indywidualne zachowanie człowieka, jak i na inicjowanie procesów społecznych, które mają na celu wzrost motywacji poszczególnych osób do zachowań zwiększających bezpieczeństwo. Ważne jest również właściwe, proaktywne podejście, które polega na zabezpieczaniu potencjalnych ofiar przed pokrzywdzeniem w wyniku przestępstwa, gdyż badania kryminologiczne wyraźnie wskazują, że podejście retroaktywne jest mało skuteczne.

W książce znajdują się również tezy uzasadniające twierdzenie, że ze względu na poziom ryzyka pokrzywdzenia w wyniku przestępstwa istotne są wszystkie trzy następujące poziomy profilaktyki:

1) profilaktyka pierwszorzędowa skierowana jest do osób, które nie były ofiarami przestępstw, ale w stosunku do których istnieje ryzyko pokrzywdzenia;

2) profilaktyka drugorzędowa skierowana jest do tzw. grup ryzyka, czyli osób najbardziej zagrożonych pokrzywdzeniem;

3) profilaktyka trzeciorzędowa skierowana jest do ofiar przestępstw, aby redukować szkody somatyczne, psychiczne i społeczne wynikające ze szkód zaistniałych w wyniku przestępstwa.

Rozpoznawanie predyspozycji przestępczych. Jako forma prewencji kryminalnej
Numer ISBN

978-83-8095-438-0

Wymiary

235x160

Oprawa

miękka

Liczba stron

182

Język

polski

Fragment

Podejmowanie rozważań natury teoretycznej w zakresie bezpieczeństwa publicznego czy analiza faktycznych zdarzeń społecznych, również tych o charakterze kryminogennym, zawsze musi oscylować w obrębie prawdy. Prawda z kolei winna prowadzić do działań racjonalnych, rzeczowych i przede wszystkim przynoszących konkretne pozytywne skutki. Niejednokrotnie jednak działania na płaszczyźnie bezpieczeństwa realizowane są na podstawie istniejącej tradycji działań prawnych, na fundamentach filozofii zemsty, na powielanych stereotypach, a w końcu na działaniach, które – jako skuteczne w jednej konkretnej sytuacji – zostały zaadaptowane do działań zapobiegawczych całego zjawiska. Przykładem takiego podejścia jest sprawa represyjności wobec sprawców przestępstw. Władza publiczna i przeważająca część społeczeństwa koncentrują się głównie na zaostrzeniu kar oraz masowym korzystaniu z instytucji pozbawienia wolności w sytuacji, gdy problem zjawisk patologicznych zazwyczaj znajduje genezę w coraz wyraźniejszej degradacji socjalno-bytowej ludności, wzroście liczby bezdomnych, uzależnionych od alkoholu i innych środków psychoaktywnych. Już od dłuższego czasu liczna grupa naukowców wskazuje, że ze wszystkich form polityki społecznej instytucja pozbawienia wolności jest najbardziej nieefektywna. W znaczącej części przypadków więzienia zapełniane są osobami wymagającymi wyłącznie resocjalizacji socjalnej, gdyż są one pozbawione środków materialnych, jakichkolwiek zabezpieczeń bytowych, obciążone chorobami psychicznymi czy alkoholizmem, i z konieczności przyjmują status tożsamości przestępczej.

Skala przestępczości jest dynamicznie zmienna, a nauka wypracowała i wciąż wypracowuje nowe metody oddziaływań na sprawców przestępstw, działań zarówno o charakterze resocjalizacyjnym, jak i wyprzedzających, prewencyjnych. [...]

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1khs8e
d1khs8e
d1khs8e