Trwa ładowanie...
d2f7o7t
03-02-2020 18:26

Przeciwko życiu Tom 2. Determinanty społeczne i kulturowe

książka
Oceń jako pierwszy:
d2f7o7t
Przeciwko życiu Tom 2. Determinanty społeczne i kulturowe
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Składająca się z czterech tomów seria wydawnicza „Przeciwko życiu” została poświęcona najbardziej fundamentalnym i nieustannie aktualnym problemom zagrożeń życia człowieka. Zagadnienie to dotyczy jednej z naszych podstawowych potrzeb: potrzeby bezpieczeństwa. Jej deprywacja uniemożliwia prawidłowy rozwój osobowy, emocjonalny i psychiczny. Jest zatem oczywiste, że kwestia zagrożeń ludzkiego życia nurtuje społeczności w skali globalnej, lokalnej, a także w wymiarze indywidualnym.

W tomie 1 Autor przedstawił szeroki wachlarz perspektyw teoretyczno-badawczych ujęcia pro-blematyki życia i śmierci. W tomie 2 zostały omówione zagadnienia dotyczące m.in. wojen, konfliktów społecznych oraz terroryzmu. W tomie 3 Autor dokona analizy kwestii obejmujących działania jednostki przeciwko życiu innych (przestępczość przeciwko życiu, uwarunkowania sytuacyjne i kul-turowe). Tom 4 będzie dotyczyć problematyki afirmacji życia w wymiarze holistyczno-ekologicznym, biologiczno-medycznym, kulturowo-społecznym, interpersonalnym i intrapersonalnym.

W części I tego tomu Autor przedstawia działania eliminujące, takie jak: wojny, terroryzm i cyber-terroryzm, które pozbawiają człowieka podstawowych praw i odzierają go z godności. Część II to rozważania na temat działań wykluczających – uniemożliwiających rozwój jednostki, a wynikających m.in. z dehumanizacji relacji międzyludzkich, braku zaufania i nierówności społecznych. Część III stanowi wykład na temat przyzwoleń – na karę śmierci, eutanazję, aborcję, transplantację i inne działania – w którym Autor analizuje przede wszystkim aspekty etyczne omawianych zagadnień.

Autor podejmuje próbę dokonania integracji i syntezy wiedzy dotyczącej problematyki zagrożeń życia, co stanowi przedsięwzięcie, które nie zostało dotąd w tak szerokim zakresie podjęte ani w literaturze polskiej, ani obcojęzycznej.

Przeciwko życiu Tom 2. Determinanty społeczne i kulturowe
Numer ISBN

978-83-01-19808-4

Wymiary

170x240

Oprawa

twarda

Liczba stron

752

Język

polski

Recenzja

Lista zagadnień naukowych budzących zainteresowanie Pana Profesora Brunona Hołysta, który wciąż poszukuje nowych tematów badawczych szczególnie zagrażających ludzkości, ma odwagę opisać prawdziwą rzeczywistość i jej zagrożenia oraz stanąć w obronie życia, nieustannie inspiruje innych.

Niezaprzeczalnym walorem dzieła „Przeciwko życiu” jest podjęcie nieopracowanej dotąd w sposób całościowy problematyki zagrożenia życia człowieka w różnych wymiarach i kontekstach, z uwzględnieniem interdyscyplinarnego podejścia badawczego.

d2f7o7t

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f7o7t
d2f7o7t
d2f7o7t
d2f7o7t