Trwa ładowanie...
d126p6j

Brunon Hołyst

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Brunon Hołyst jest polskim kryminologiem, profesorem nauk prawnych i autorem książek oraz licznych publikacji. W swojej pracy skupia się na zagadnieniach związanych z suicydologią i wiktymologią oraz pokrewnymi kryminalistyką i kryminologią.

Brunon Hołyst – życiorys

Brunon Hołyst pierwsze kroki w kryminalistyce stawiał podczas studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Po ich ukończeniu w 1955 roku Brunon Hołyst rozpoczął służbę w oddziale Milicji Obywatelskiej, którą przerwał w 1962 roku. Ten okres pozwolił mu na zebranie doświadczenia, które później wykorzystywał podczas pracy ze studentami. Po odejściu z Milicji Brunon Hołyst jako pierwszy w Polsce zdobył tytuł doktora kryminalistyki w 1962 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Po uzyskaniu doktoratu Brunon Hołyst podjął pracę wykładowcy w m.in. Instytucie Kryminalistyki i Kryminologii Akademii Spraw Wewnętrznych zaczynając jako docent, na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego czy Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Kolejny sukces naukowy przyszedł w 1969 roku, gdy Brunon Hołyst otrzymał stopień doktora habilitowanego na Uniwersytecie Łódzkim. Dzięki temu na stałe związał się z tą uczelnią, gdzie w 1974 roku otrzymał tytuł profesora w Katedrze Postępowania Karnego i Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji. Jednym z ostatnich sukcesów Brunona Hołysta jest objęcie stanowiska rektora w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie oraz kierownika w Katedrze Kryminalistyki, Kryminologii i Resocjalizacji Wyższej Szkoły Policyjnej w Szczytnie. Poza samym nauczaniem Brunon Hołyst udziela się również w wielu radach doradczych i organizacjach naukowych, doradzał m.in. Komendantowi Głównemu Policji oraz pełnił stanowisko doradcy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Brunon Hołyst jest również jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Kolejną gałęzią działalności naukowej profesora są publikacje, których napisał ok. tysiąca, jest również autorem ponad 50 wydań książkowych i redaktorem periodyków wydawanych przez Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne.

Brunon Hołyst – wyróżnienia

Dzięki wybitnym osiągnięciom w dziedzinach kryminalistyki i kryminologii Brunon Hołyst był wielokrotnie odznaczany. Do najważniejszych wyróżnień należy otrzymany w 2004 roku Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Kolejnym ważnym odznaczeniem był Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który w 2010 roku Brunon Hołyst otrzymał z rąk ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Krzyż został przyznany za wybitne zasługi dla wymiaru sprawiedliwości i nauki oraz osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej. Warto również wspomnieć o roku 2011, kiedy Brunon Hołyst został mianowany na doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku.

Brunon Hołyst – książki

Brunon Hołyst poprzez swoją działalność naukową kojarzony jest również jako autor wielu pozycji na tematy związane z kryminalistyką i kryminologią. Wiele z książek Brunona Hołysta wykorzystywanych jest do nauki jako lektury na kierunkach związanych z bezpieczeństwem narodowym i wewnętrznym. Do najbardziej znanych należą wydania prawnicze ''Wielkiej encyklopedii prawa'', ''Psycholigii kryminalistycznej'' oraz dwóch tomów ''Terroryzmu''.

d126p6j

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d126p6j
d126p6j
d126p6j
d126p6j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj