Trwa ładowanie...
dm230m2
15-09-2023 13:20

Przeciw bolszewikom. Amerykańscy lotnicy w obronie Polski przed sowietami

książka
Oceń jako pierwszy:
dm230m2
Przeciw bolszewikom. Amerykańscy lotnicy w obronie Polski przed sowietami
Tytuł oryginalny

Kosciuszko, We Are Here!: American Pilots of the Kosciuszko Squadron in Defense of Poland, 1919-1921

Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Przybyli z dalekiego kraju jako ochotnicy bez wsparcia swego rządu. Wierzyli, że niepodległa od niedawna Polska ma prawo do wolności na własnych zasadach. Chcieli powstrzymać bolszewicką zarazę, która niczym rak mogła pochłonąć całą Europę. Wbrew wielu przeciwnościom stworzyli eskadrę mającą być jednocześnie hołdem wdzięczności za wkład Polaków w walkę o niepodległość USA.
Przetaczające się fronty I wojny światowej zniszczyły tereny i infrastrukturę odradzającej się Rzeczpospolitej. Pomimo zakończenia walk jej granice wciąż pozostawały zagrożone. W Rosji kipiała krwawa rewolucja komunistyczna, w Niemczech wrzało od upokorzenia, za jakie uznano postanowienia Traktatu Wersalskiego. W tym czasie Wojsko Polskie miało już co prawda scentralizowane dowództwo, ale w rzeczywistości stanowiło wciąż zlepek różnych armii pozaborczych.
Kim byli amerykańscy piloci? Jaka drogę przeszli? Dlaczego poczuli potrzebę walki o Polskę? Jaką mieli wiedzę na temat tego, za czym i przeciw czemu się opowiadają? Z kim i o co będą walczyć?
Oto niezwykła epopeja wyjątkowych ludzi, którzy służbę w polskiej eskadrze uznali za spłatę długu zaciągniętego wobec jednego z ważniejszych przywódców wojny o wyzwolenie Stanów Zjednoczonych. Dlatego swoją eskadrę nazwali imieniem bohatera Polaków i Amerykanów – Tadeusza Kościuszki.

Przeciw bolszewikom. Amerykańscy lotnicy w obronie Polski przed sowietami
Numer ISBN

978-83-67295-42-0

Wymiary

145x205

Oprawa

miękka ze skrzydełkami

Liczba stron

336

Język

polski

Fragment

Mimo mniejszej aktywności wroga kościuszkowcy zintensyfikowali obserwację celów, zwłaszcza po zdobyciu w dniu 9 maja przez polskie oddziały stacji kolejowej w Darnicy i wzmocnieniu przyczółku na wschodnim brzegu Dniepru. Jednym z największych sukcesów tego okresu była akcja Crawforda, który 10 maja wystartował wraz z Senkowskim na patrol nad Dniepr. Tuż po starcie Senkowski został zmuszony do powrotu na lotnisko, a Crawford postanowił kontynuować lot w pojedynkę. Nad Czerkasami zauważył siedem statków, w tym trzy parowce z żołnierzami. Crawford nie miał bomb, ale na szczęście dysponował amunicją odłamkową. Bez wahania zaatakował największy statek i udało mu się trafić w skład amunicji, skutkiem czego cała jednostka stanęła w płomieniach. Bolszewiccy żołnierze w panice wskoczyli do rzeki. Crawford poświęcił swojej zdobyczy trochę za dużo czasu. W drodze powrotnej do bazy zabrakło mu paliwa i około piętnastu kilometrów od lotniska musiał lądować.
W dniu 15 maja odnotowano dwa wydarzenia, pierwsze związane z Senkowskim, drugie z Rorisonem. Senkowski wystartował na poszukiwania celu i namierzył baterię artylerii, którą ostrzelał z karabinu maszynowego. Niestety, karabin uległ awarii i dwukrotnie przestrzelił śmigło. Sankowski miał szczęście, że karabin w tej samej chwili przestał działać, co uratowało mu życie, bo kolejne strzały z pewnością zniszczyłyby śmigło i samolot by spadł. Więcej szczęścia miał Rorison, który zaatakował stanowisko karabinów maszynowych. Bolszewicki pocisk uszkodził główny zbiornik paliwa, przez co amerykański lotnik zmuszony był do powrotu i lądowania dwa kilometry od Korsunia. Nawet komendant 2 Armii zauważył, że 7 Eskadrze ubył jeden pilot, którego losy śledził przez kilka następnych dni.
W dniu 16 maja na poszukiwania Rorisona wyruszyłCrawford, ale wiadomość o zaginięciu pilota dotarła również do innych jednostek. Tymczasem „Mały Rory”, który nie znał terenu ani miejscowych języków, przeszedł czterdzieści pięć kilometrów, zanim został odnaleziony przez oddział polskiej kawalerii. Jego samolot odzyskała piechota. Podczas nieobecności lotnika skradziono kilka części, ale samolot został szybko naprawiony i wrócił do służby.
W dniu 17 maja podobną przygodę, czyli przymusowe lądowanie poza lotniskiem, przeżył Corsi. Świeżo uratowany po własnym przymusowym lądowaniu Rorison udał się na poszukiwania zaginionego samochodem wraz z Cooperem. Jeszcze tego samego dnia przypadkiem natrafił na ślad Corsiego. Następnego dnia samolot i pilot byli już w Białej Cerkwi. Tego samego dnia Crawford wykonał lot rozpoznawczy w kierunku Świelli [prawdopodobnie Smiły – przyp. tłum.], który powtórzył 19 maja. Tym razem natknął się pod Korsuniem na dwustuosobowy oddział bolszewickiej konnicy, który natychmiast zaatakował. Po rozproszeniu kolumny skierował swoje działania na pozycję karabinów maszynowych, które ostrzeliwały transport kolejowy polskiej piechoty i błyskawicznie je uciszył. Tego samego dnia Senkowski poleciał w kierunku Humania.

Fragment Rozdziału 6: W ofensywie kijowskiej

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2
dm230m2
dm230m2
dm230m2
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj