Trwa ładowanie...
fotograf
4 lutego 2011, 11:46

Portrety Gierałtowskiego w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego

Portrety Gierałtowskiego w Bibliotece Uniwersytetu WarszawskiegoŹródło: Inne
d3bj507
d3bj507

44 portrety wybitnych Polaków, wykonane przez Krzysztofa Gierałtowskiego - fotografa zwanego interpretatorem ludzkich twarzy - zgromadzono na otwartej w czwartek wystawie w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Jan Paweł II , Czesław Miłosz , Andrzej Wajda , Zbigniew Zapasiewicz , Witold Lutosławski , Gustaw Herling-Grudziński , Lech Wałęsa , Kazimierz Brandys , Tadeusz Mazowiecki, Tadeusz Kantor i Krzysztof Kieślowski - portrety tych m.in. zasłużonych dla polskiej kultury, polityki
i historii indywidualności znalazły się wśród 44 prezentowanych na wystawie czarno-białych zdjęć Gierałtowskiego .

Fotografie artysta wybrał spośród tysięcy zdjęć czarno-białych, które wykonał od początku lat 70. do 1995 roku, kiedy to zaczął robić zdjęcia w kolorze. Jak wyjaśnił, na wystawie zdecydował się pokazać 44 prace, ponieważ "to polska liczba magiczna".

Wystawę otwiera zdjęcie Jana Pawła II , które umieszczono na stojącym w centralnym punkcie biblioteki tronie papieskim. Fotografię Gierałtowski wykonał podczas pierwszej pielgrzymki papieża do Polski w 1979 roku.

"Powstało ono podczas spotkania z młodzieżą na Skałce - wspominał artysta. - Wisiałem wtedy na wąziutkim gzymsie i gdybym spadł, to mniej więcej z 12 metrów. Pewnie skręciłbym kark, ale Pan Bóg czuwał".

d3bj507

Wernisażowi wystawy towarzyszyło uroczyste włączenie do uniwersyteckiego księgozbioru teki, zawierającej prezentowane na ekspozycji zdjęcia.

BUW nie jest pierwszą biblioteką, do której na stałe trafiła teka Gierałtowskiego . W 2009 roku zbiór portretów jego autorstwa przekazano Bibliotece Narodowej, w roku ubiegłym - Bibliotece Polskiej w Paryżu.

Krzysztof Gierałtowski (ur. 1938) jest jednym z wiodących reprezentantów współczesnej fotografii polskiej. Artysta fotografuje od początku lat 60. Studiował na Akademii Medycznej w Gdańsku (1956-58) i w Warszawie (1958-60) oraz w Łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej (1961-64). Był stałym współpracownikiem m.in. miesięcznika "Ty i ja" i tygodników "Perspektywy", "Razem", "ITD". W latach 1996-2007 prowadził własną galerię.

Ryszard Kapuściński napisał o Gierałtowskim : "Jest jednym z nielicznych w Polsce, a także jednym z nielicznych na świecie, który poświęcił się portretowi tak świadomie i z taką konsekwencją.Człowiek jest jego pasją wyłączną. I to nie człowiek w stosunku do innych ludzi, ale w stosunku do samego siebie, sam w sobie ciekawy i ważny".

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj