Trwa ładowanie...
dvu4jzd

Witold Lutosławski

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Witold Lutosławski był wybitnym polskim kompozytorem, pianistą i dyrygentem.

Witold Lutosławski – biografia

Witold Lutosławski urodził się 25 stycznia 1913 roku w Warszawie. Zamiłowanie do muzyki zawdzięcza swojej rodzinie, w której gra i śpiew należały do rodzinnej tradycji. Pierwsza kompozycja Witolda Lutosławskiego („Preludium” na fortepian) powstała, gdy miał 9 lat.

Od najmłodszych lat pobierał nauki gry na fortepianie, ale też na skrzypcach od Lidii Kmitowej czy nauki kompozycji od Witolda Maliszewskiego. Witold Lutosławski ukończył stołeczne Gimnazjum im. Stefana Batorego, gdzie zdał maturę. W 1931 roku rozpoczął studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim, których jednak nie ukończył. Powodem były zajęcia w Konserwatorium Państwowym, gdzie uczęszczał na zajęcia z kompozycji oraz gry na fortepianie.

Podczas wojny Witold Lutosławski działał w ruchu oporu jako telegrafista. Grywał w warszawskich kawiarniach, zbierał fundusze dla ukrywających się podczas okupacji muzyków. Po zakończeniu wojny kompozytor związał się z Polskim Radiem, gdzie pracował nad muzyką filmową. Był także prezesem Związku Kompozytorów Polskich, jednak w świetle krzewiącej się w nim idei stalinizmu zrezygnował z działalności. W latach 50. Witold Lutosławski komponował głównie muzykę teatralną oraz taneczną: walce, tanga i fokstroty. Związany był od samego początku z festiwalem Warszawska Jesień, podczas którego rokrocznie zasiadał w jury konkursu.

Kariera Witolda Lutosławskiego jako dyrygenta rozpoczęła się właściwie w 1963 roku. Jako jeden z niewielu polskich kompozytorów dyrygował wykonaniami jedynie utworów własnego autorstwa.

Witold Lutosławski zmarł 7 lutego 1994 roku. Został pochowany na Powązkach.

Witold Lutosławski – życie prywatne

Witold Lutosławski urodził się w ziemiańskiej rodzinie herbu Jelita, która w swoim majątku miała posiadłość w Drozdowie koło Łomży. Wśród jego krewnych nie brakowało filozofów, naukowców czy duchownych.

W 1946 roku zawarł związek małżeński z Danutą Bogusławską di domo Dygat. Para wychowywała syna Danuty z pierwszego związku. Witold Lutosławski był szwagrem Kaliny Jędrusik, która wyszła za brata Danuty Bogusławskiej.

Witold Lutosławski – kompozycje

W dorobku Witolda Lutosławskiego znalazły się kompozycje teatralne, filmowe i taneczne. Część utworów fortepianowych kompozytora ma charakter romantyczny i nawiązuje do twórczości Fryderyka Chopina. Najpopularniejsze piosenki dla dzieci Witolda Lutosławskiego to te skomponowane do wierszy Juliana Tuwima, na przykład „Spóźniony słowik” czy „O Panu Tralalińskim”.

Witold Lutosławski – ciekawostki

  • W swojej karierze Witold Lutosławski dyrygował takim sławnym orkiestrom jak London Sinfonietta, San Francisco Symphony Orchestra czy BBC Symphony Orchestra.
  • W 1989 roku był jedynym reprezentantem środowiska muzycznego w Komitecie Obywatelskim Lecha Wałęsy.
  • Kompozycje Witolda Lutosławskiego wykonywali artyści tacy jak: Irena Santor, Mieczysław Fogg, Kalina Jędrusik, Violetta Villas, Sława Przybylska czy Rena Rolska.

Witold Lutosławski – książki

O Witoldzie Lutosławskim powstały między innymi monografie „Lutosławski. Droga do dojrzałości” i „Lutosławski. Droga do mistrzostwa” autorstwa Danuty Gwizdalanki i Krzysztofa Meyera. Poza tym w 2007 roku ukazała się książka „Witold Lutosławski w pamięci”, w której Grzegorz Michalski rozmawia o kompozytorze ze sławami takimi jak Ryszard Kapuściński, Julia Hartwig czy Andrzej Wajda. Cztery lata później w księgarniach pojawił się wywiad Zofii Owińskiej z samym kompozytorem pt.: „Lutosławski o sobie”.

Witold Lutosławski jest natomiast autorem książek o muzyce i komponowaniu. Przykładem może być publikacja „O muzyce. Pisma i wypowiedzi”.

Witold Lutosławski
Miejsce urodzenia

Warszawa

Data śmierci

07.02.1994

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
dvu4jzd

Podziel się opinią

1
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd
dvu4jzd

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj