Trwa ładowanie...

Gliński ogłosił nową dotację dla niezależnych księgarni. Jedno zdanie zmienia wszystko

W ramach programu "Certyfikat dla małych księgarni" Ministerstwo Kultury wesprze finansowo niezależne księgarnie. Brzmi wspaniale. Na pomoc nie mogą jednak liczyć podmioty, które angażują się w Strajk Kobiet czy walkę z homofobią. Wystarczył jeden zapis.

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński zapowiedział "Certyfikat dla małych księgarni"Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotr Gliński zapowiedział "Certyfikat dla małych księgarni"Źródło: AKPA
d2h2a8u
d2h2a8u

Ministerstwo Kultury wraz z Instytutem Książki ogłosiło program "Certyfikat dla małych księgarni", który ma stanowić wsparcie dla niezależnych księgarni, pełniących funkcję placówek kulturalnych. Do końca roku otrzymają one w sumie 3 mln zł. Jeśli jednak nie spełnią ministerialnych oczekiwań, będą musiały oddać środki wraz z odsetkami.

Do kogo trafi dotacja w wysokości 30 tys. zł? W programie mogą wziąć udział księgarnie, które utrzymują się głównie ze sprzedaży książek (ponad 50 proc. przychodów), mają maksymalnie dwie filie i co najmniej tysiąc tytułów, wśród których znajdują się pozycje regionalne. Jest jednak jedno ale. Działania podmiotów, które ubiegają się o państwowe dofinansowanie, muszą zdaniem komisji powołanej przez dyrektora Instytutu Książki i zatwierdzonej przez Piotra Glińskiego, sprzyjać wzmacnianiu narodowej wspólnoty, a jednocześnie nie mogą być bezpośrednio uwikłane w politykę.

Zobacz: Kontrowersyjne słowa Piotra Glińskiego o uchodźcach z Afganistanu. Reakcja Grzegorza Schetyny

Dotacja przyznawana będzie z góry. "Certyfikat dla księgarni jest przyznawany na dwa lata, ale wsparcie finansowe jest udzielone tylko w pierwszym roku. Drugi rok służy ocenie, czy środki, które otrzymała księgarnia, przyniosły oczekiwany efekt według określonych standardów" - czytamy na stronie Instytutu Książki.

d2h2a8u

Co to oznacza w praktyce? Że jeśli jakaś niezależna księgarnia zdecyduje się na wzięcie udziału w programie, jej właściciele w okresie zbliżającej się kampanii wyborczej będą musieli bardzo pilnować, by nie wdawać się w politykę. Także podczas organizowanych przez siebie spotkań autorskich. Koniec z wywieszaniem plakatów Strajku Kobiet czy tęczowej flagi. Bo może być to odebrane jako niezgodne z regulaminem programu, który zakłada "nieangażowanie się beneficjenta bezpośrednio w politykę".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2h2a8u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h2a8u