Wspominałeś w wywiadach, że zmagałeś się z depresją podczas pisania "Poradnika pozytywnego myślenia". Czy wykorzystałeś swoją historię, tworząc postać Pata? A może robiłeś jakieś badania albo rozmawiałeś z ludźmi, którzy cierpią na zaburzenia afektywne dwubiegunowe (zaburzenia maniakalno-depresyjne)?
Matthew Quick: Znam ludzi z chorobą afektywną dwubiegunową, sam także przechodziłem przez ostre wahania nastrojów. Nigdy nie zostałem dokładnie zdiagnozowany, ale moja żona zapewniłaby cię, że cierpiałem na cyklofrenię. To nie było aż tak poważne jak w przypadku Pata, ale jestem kimś, kto bardzo dobrze rozumie zmiany nastrojów.
Spotykam się z wieloma przejawami demonizowania tej choroby, ale mogę podać ci przykłady ludzi, którzy byli dla mnie bohaterami, a równocześnie borykali się z problemami psychicznymi.
* Kurt Vonnegut jest moim bohaterem. Cierpiał na straszliwą depresję i próbował popełnić samobójstwo. Ernest Hemingway jest moim bohaterem. Wszyscy znamy jego historię i wiemy, jak ciężko musiał walczyć. Nie sądzę, żeby sekretem było to, że nastrój pisarzy zmienia się podczas procesu pisania.*