Trwa ładowanie...
d29coz4
30 stycznia 2020, 14:54

Maszyny elektryczne wzbudzane magnesami trwałymi

książka
Oceń jako pierwszy:
d29coz4
Maszyny elektryczne wzbudzane magnesami trwałymi
Forma wydania

Książka

Rok wydania
Autorzy
Kategoria
Wydawnictwo
Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Prezentowana publikacja przedstawia teorię, budowę i sposoby projektowania różnego rodzaju maszyn elektrycznych wzbudzanych magnesami trwałymi. Maszyny elektryczne z magnesami trwałymi stosowane jako prądnice (np. w OZE) są maszynami synchronicznymi o stałym wzbudzeniu, stosowane jako silniki mają właściwości napędowe i regulacyjne identyczne jak silniki prądu stałego, przy czym zamiast komutatora mechanicznego mają komutator elektroniczny.

Maszyny elektryczne z magnesami trwałymi, w stosunku do wszystkich innych rodzajów maszyn elektrycznych, mają najwyższą: sprawność, przeciążalność momentem, dynamikę działania i gęstość mocy w jednostce objętości.

Silniki BLDC to napędy uniwersalne – wykorzystywane są w układach napędowych maszyn roboczych, robotów i manipulatorów, w samochodach spalinowych, elektrycznych i hybrydowych, w górnictwie (wentylatory, kolejki), w sprzęcie medycznym, wojskowym (układy pozycjonowania), w urządzeniach AGD (suszarki, pralki, odkurzacze), itd. Prądnice z magnesami trwałymi są stosowane w odnawialnych źródłach energii (elektrownie wiatrowe i wodne).

W publikacji Czytelnik znajdzie następujące zagadnienia:

Historia rozwoju przetworników elektromechanicznych

Przetworniki elektromechaniczne

Magnesy trwałe i ich parametry

Magnesowanie magnesów trwałych

Obliczanie obwodów magnetycznych wzbudzanych magnesami trwałymi

Silniki o trzech zębach twornika

Maszyny komutatorowe prądu stałego wzbudzane magnesami trwałymi

Silniki z komutacją elektroniczną

Prądnice synchroniczne z magnesami trwałymi

Mikromaszyny z biegunami kłowymi

Silnik skokowy hybrydowy

Inne zastosowanie magnesów trwałych w układach serwomechanicznych

Jest to podręcznik akademicki, kierowany m.in. do studentów uczelni technicznych (kierunki: Mechatronika, Elektrotechnika, Mechanika i Budowa Maszyn, Energetyka), ale także do praktyków – inżynierów elektrotechników, inżynierów zajmujących się układami napędowymi itp.

Maszyny elektryczne wzbudzane magnesami trwałymi
Numer ISBN

978-83-01-19793-3

Wymiary

165x235

Oprawa

miękka

Liczba stron

280

Język

polski

Recenzja

Problematyka będąca przedmiotem książki jest bardzo aktualna. W kraju aktualnie brakuje podręcznika akademickiego w języku polskim z tej tematyki.(…)

Bardzo dużą zaletą książki jest dobra interpretacja zjawisk fizycznych występujących w maszynach elektrycznych wzbudzanych magnesami trwałymi. Ułatwia to Czytelnikowi zrozumienie opisów matematycznych tych zjawisk.

Z recenzji prof. dr hab. inż. Ignacego Dudzikowskiego, profesora Politechniki Wrocławskiej

Dla odbiorcy książki cenne jest doskonałe połączenie teorii i praktyki. W szczególności dotyczy to rozdziałów 7, 8, 9, gdzie podane są nie tylko pewne zasady projektowania konkretnych typów maszyn, ale i całe przykłady obliczeniowe. Stanowi to nie tylko wartościowe uzupełnienie wiedzy teoretycznej, ale wręcz podpowiedź dla projektantów maszyn.

Z recenzji dr hab. inż. Barbary Kulesz, eksperta i wykładowcy Politechniki Śląskiej

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4
d29coz4
d29coz4
d29coz4
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj